Trwa ładowanie...
d391qnl
d391qnl

Furtka banków do poprawy wyników

Dzięki niewielkiej transakcji BZ WBK może poprawić współczynnik wypłacalności.
Share
d391qnl

Współczynnik wypłacalności można zwiększyć, sprzedając aktywa

Bank Zachodni WBK sprzedał w piątek 1,11 proc. akcji Commercial Union PTE. W jego portfelu pozostaje 10 proc. udziałów w spółce.

Dlaczego bank pozbył się tak małego pakietu? Oficjalnie przedstawiciele BZ WBK nie chcą ujawniać warunków transakcji. Jeśli jednak uzyskał cenę wyższą niż ta, po której kupował udziały w marcu 2007 r., poza wykazaniem zysku z ich sprzedaży będzie mógł też zwiększyć wartość pakietu, który sobie zostawił.

d391qnl

Dzięki temu BZ WBK może również poprawić współczynnik wypłacalności. Jego wartość w ostatnich latach w polskich bankach spadała, ponieważ za dynamiką akcji kredytowej nie podążało zwiększanie funduszy własnych. Prawo bankowe wymaga, aby współczynnik przekraczał 8 proc. Jeśli spadnie poniżej tego poziomu, KNF będzie mogła zalecić instytucjom zwiększenie kapitałów.

Czy kolejne banki pójdą śladem BZ WBK? - _ W przyszłym roku mogą przeglądać bilanse i starać się poprawiać ich strukturę, pozbywając się aktywów niezwiązanych z działalnością podstawową. Utrzymywanie aktywów niebankowych "zamraża" kapitał, który mógłby zostać przeznaczony na realizację głównego celu działalności bankowej _- ocenia Marta Jeżewska, analityk z DI BRE Banku.

*11 procent *

to wrześniowy współczynnik wypłacalności w polskich bankach

Piotr Rutkowski

| Zobacz wizytówki: | *Bank Zachodni WBK Commercial Union PTE BPH CU WBK * |
| --- | --- |

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

d391qnl

Podziel się opinią

Share
d391qnl
d391qnl