Trwa ładowanie...
d24hxxh
sesja
19-06-2009 08:21

Futures - blisko ważnej strefy wsparcia Fibonacciego: 1863 - 1869 pkt.

Otwarcie czerwcowej serii kontraktów (analizowanej wczoraj przeze mnie po raz ostatni) wypadło 9 punktów powyżej środowej ceny odniesienia, plasując się dokładnie w strefie cenowej Fibonacciego: 1934 - 1942 pkt.

d24hxxh
d24hxxh

W środę jak wiadomo doszło do naruszenia w/w zakresu i w związku z tym istniało prawdopodobieństwo, że ów zakres przemieni się teraz w barierę podażową. Jak wiadomo tak się właśnie stało i pomimo wielu prób, bykom ostatecznie nie udało się pokonać tutaj sprzedających. Często tego typu porażki są wykorzystywane przez drugą stronę rynku. Tym razem również mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, co w konsekwencji zaowocowało kilkudziesięciopunktowym ruchem spadkowym. Nie da się zatem ukryć, że zagrożenie związane z pojawieniem się ostatnio na wykresie kontraktów harmonicznej struktury pięciofalowej (wspominałem o tym w swoich wcześniejszych komentarzach) zmaterializowało się w postaci zdeterminowanego ataku podaży.

Wykres dzienny FW20U09
Źródło: Wykres dzienny FW20U09

Fala przeceny wytraciła jednak swój impet w rejonie dolnej (czerwonej) linii Pitchforka (skonstruowanej na bazie wykresu 30-minutowego). Rynek po przetestowaniu wymienionego pułapu cenowego wszedł w fazę ruchu bocznego i trzeba obiektywnie przyznać, że nie był to najciekawszy okres handlu. W końcowej fazie sesji bykom udało się jednak z poziomu wspomnianej już median line zainicjować ruch wzrostowy, który ponownie dotarł do znanego nam już obszaru cenowego: 1934 - 1942 pkt. Jednak i tym razem atak na wymienioną barierą podażową okazał się mało skuteczny, gdyż ostatecznie zamknięcie czerwcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 1933 pkt. Stanowiło to niewielki, wynoszący 0.36% wzrost wartości FW20M09 w stosunku do środkowej ceny odniesienia.

Zgodnie z wczorajszą informacją, przedmiotem moich analiz będzie już dzisiaj wrześniowa seria kontraktów: FW20U09. Jak widać na przedstawionym wykresie, kluczowa bariera popytowa plasuje się tutaj w przedziale: 1863 - 1869 pkt. (dla serii czerwcowej analogiczny zakres to: 1884 - 1891 pkt.). Zaproponowana strefa ma liczne potwierdzenia w postaci różnie poprowadzonych linii. Najistotniejszą z nich jest środkowa linia Pitchforka. Wiemy już z poprzednich opracowań, że takie „połączenia” na wykresach określają często nieprzypadkowe zakresy cenowe. Dlatego osobiście sporą wagę przypisuję właśnie w/w obszarowi cenowemu. Wydaje się zatem, że jeśli bykom nie udałoby się wybronić tego przedziału, to taka okoliczność mogłaby w rezultacie stanowić zapowiedź kontynuacji ruchu spadkowego. W takiej sytuacji zwróciłbym wówczas uwagę na kolejną (równorzędną pod względem wiarygodności) barierą popytową: 1777 - 1787 pkt. Niemniej jednak wszystkie długie pozycje zamknąłbym z chwilą naruszenia strefy: 1863 - 1869 pkt.,
umiejscawiając zlecenie zabezpieczające dokładnie na poziomie: 1857 pkt.

d24hxxh

Analizując bariery podażowe, wyeksponowałbym z pewnością znaczenie krótkoterminowego oporu: 1968 - 1975 pkt. Jest to bowiem niezwykle interesująca strefa cenowa, skupiająca w sobie bardzo silne projekcje/zniesienia Fibonacciego. Wcześniej sporą wagę przypisałbym także obszarowi cenowemu: 1941 - 1946 pkt. (nie został zaznaczony na przedstawionym wykresie). Można założyć, że przełamanie tego zakresu powinno w konsekwencji doprowadzić do testu strefy: 1968 - 1975 pkt.

Strona popytowa przeżywa jednak w ostatnim okresie chwile słabości i wątpię, by bykom udało się w najbliższym czasie przedostać się ponad zakres oporu: 1968 - 1975 pkt. Biorąc również pod uwagę fakt wygasania czerwcowej serii kontraktów, osobiście wstrzymałbym się dzisiaj od zawierania transakcji, nie chcąc narażać się na w sumie trudną do przewidzenia końcówkę notowań. Nie spodziewam się co prawda żadnego silnego i skoncentrowanego ataku podaży, niemniej takie okresy raczej nie sprzyjają racjonalnemu podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Zareagowałbym jednak na przełamanie strefy: 1863 - 1869 pkt., zamykając długie pozycje i rozważając w takiej sytuacji również sprzedaż kontraktów.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK SA

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d24hxxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24hxxh