Futures: FW20H10 u progu przełamania oporu?
Echem pozytywnego zakończenia tygodnia w USA, poniedziałkowe otwarcie kwotowań na rynku terminowym nastąpiło na poziomie 2 495 pkt, a więc o 33 pkt powyżej piątkowego odniesienia.
Optymizm inwestorów za oceanem, którzy pomimo kiepskich, piątkowych danych z rynku pracy, ustanowili na koniec minionego tygodnia nowe maksima, odpowiednio dla S&P 500 - 15-miesięczne oraz dla NASDAQ - 16-miesięczne, udzielił się w poniedziałek rynkom Starego Kontynentu. Na naszym parkiecie marcowa seria kontraktów w pierwszej godzinie wyznaczyła szczyt intraday na poziomie 2 505 pkt, jednak w kolejnych godzinach handlu byki wykazywały coraz mniej zapału.
Brak znaczących informacji w kalendarzu sprawił, że rynek ogarnęła senność. Około 15:00 popyt podjął jeszcze próbę przebicia porannego szczyt, jednak gorsze od początkowych oczekiwań otwarcie rynku kasowego w USA spowodowało, że ostatecznie zamknięcie FW20H10 wypadło poniżej otwarcia, tj. na poziomie 2 488 pkt, przy wolumenie obrotu wynoszącym 33,6 tys. Wzrastająca w ciągu sesji liczba otwartych pozycji osiągnęła poziom 106,5 tys. sztuk.
W trakcie pierwszej sesji tygodnia rynek udowodnił, że nadal jest silny. Charakter wczorajszych wzrostów pozostawia jednak wiele do życzenia, gdyż zwyżka była wynikiem porannej luki hossy, będącej odpowiedzią na wydarzenia na pozostałych rynkach na świecie. Zarówno strona kupująca, jak i sprzedająca nie mają pomysłu, co do dalszego kierunku kursów. Wsparciem dla działań popytu są okolice 2 447 pkt, będące zasięgiem ostatniej korekty spadkowej.
Z drugiej strony silny opór przebiega aktualnie w okolicach 2 517 pkt, wyznaczony przez 3-miesięczną linię poprowadzoną po maksimach. Główny trend zapoczątkowany w lutym ub. roku nadal jest w mocy, a jego linia wsparcia (trendu) przebiega obecnie na 2 416 pkt. Sygnał kierunkowy powstanie, gdy którakolwiek z linii nie wytrzyma naporu drugiej ze stron. A tym czasem od prawie 3 miesięcy notowania kontraktów terminowych poruszają się w tym samym scenariuszu, przy czym strefa neutralna dla obrazu technicznego zawęża się i znajduje się obecnie pomiędzy 2 416 - 2 517 pkt. Z obecnej perspektywy strona kupująca wydaje się jednak znajdować w uprzywilejowanej sytuacji.
BM Banku BPH