Trwa ładowanie...
d3vb8qh
gpw
17-05-2010 08:10

Futures - nadal pod presją podaży

Otwarcie kontraktów uplasowało się w piątek 13 punktów poniżej czwartkowej ceny odniesienia. Spadki za oceanem w powiązaniu z kiepskimi nastrojami panującymi na rynkach azjatyckich okazały się tutaj kluczowymi czynnikami determinującymi porannym klimat na rynku terminowym.

d3vb8qh
d3vb8qh

Kolejne fazy handlu również upłynęły pod znakiem ruchu korygującego. Słabość byków obserwowana na wcześniejszych sesjach w dalszym ciągu utrzymywała się zatem na rynku, a niedźwiedzie skrzętnie to wykorzystywały.

Konsekwencją takiej właśnie, dość niefrasobliwej postawy popytu było dojście kontraktów do obszaru wsparcia: 2399 – 2403 pkt. Strefa uległa naruszeniu, jednak fala spadkowa bardzo szybko wytraciła swój impet. Niezdecydowanie niedźwiedzi wykorzystała tym razem strona popytowa, której dla odmiany udało się wykreować ruch kontrujący. Jego skala nie była jednak duża i po chwili notowania kontraktów zaczęły z powrotem przebiegać w rejonie: 2399 – 2403 pkt.

Jak zwykle trochę zamieszania wkradło się po publikacji danych z USA (sprzedaż detaliczna)
, które generalnie były zgodne z prognozami analityków. W końcówce notowań ponownie ujawniły się jednak nastroje podażowe, co w konsekwencji doprowadziło do wykreowania się silnej fali spadkowej. Ostatecznie zamknięcie czerwcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2390 pkt. Stanowiło to spadek wartości FW20M10 w stosunku do czwartkowej ceny odniesienia wynoszący ponad 1.5%.

(fot. DM BZ WBK)
Źródło: (fot. DM BZ WBK)

Piątkowe przełamanie strefy wsparcia: 2399 – 2403 pkt wraz przebiegającą tutaj median line wygenerowało intradayowy sygnał sprzedaży (choć tak jak podkreślałem w swoich opracowaniach online była to strategia adresowana głównie do inwestorów realizujących bardzo agresywne strategie transakcyjne). Osobiście spore znaczenie przypisywałem również przedziałowi cenowemu: 2352 – 2356 pkt.

d3vb8qh

Biorąc pod uwagę piątkowe zamknięcie WIG-u 20 (kontrakty nie zareagowały na silny, fixingowy spadek indeksu), a także dzisiejsze nastroje panujące na rynkach (spadające indeksy azjatyckie i kontrakty na amerykańskie indeksy, a także zniżkujący kurs EURUSD wraz z surowcami), otwarcie FW20M10 może wypaść w rejonie wspomnianego już przedziału: 2352 – 2356 pkt.

Jest to stosunkowo istotna zapora popytowa, choć nie przeceniałbym tak naprawdę jej znaczenia. Koncentrujące się tutaj projekcje i zniesienia Fibonacciego wygenerowane zostały bowiem na bazie ostatniego ruchu wzrostowego. We wskazanym rejonie występuje także projekcja spełniająca zależność: 0.382AB = CD. Niemniej przełamanie strefy powinno doprowadzić do pogłębienia się przeceny. Nie można zatem wykluczyć, że w przypadku zanegowania w/w zakresu kontrakty zdołałyby ostatecznie (choć niekoniecznie już dzisiaj) dotrzeć do dołka ukształtowanego 7 maja (pewną rolę może nieco wcześniej odegrać dolna, niebieska median line, zatem musimy wziąć również pod uwagę wariant naruszenia strefy: 2352 – 2356 pkt i wyhamowania spadków w rejonie wspomnianej ML).

Warto w tym kontekście nadmienić, że w okolicy dołka uformowanego 7 maja koncentruje się zniesienie wewnętrzne 23% całej hossy, której początek wypadł jak wiadomo w lutym minionego roku. Osobiście nieco większą wagę przypisałbym jednak zakresowi cenowemu: 2260 – 2268 pkt, gdzie plasują się projekcje potencjalnej formacji ABCD (spełniającej zależność: 0.618 AB = CD), a strefę przecina dodatkowo czerwona median line. Oczekiwałbym zatem tutaj sporej presji ze strony obozu popytowego. Wydaje się również, że już na tym etapie wydarzeń rynkowych można zaryzykować stwierdzenie, iż od wyniku tej potencjalnej konfrontacji może zależeć „najbliższa przyszłość” kontraktów.

Na razie jednak powinniśmy skupić się na obserwacji zakresu cenowego: 2352 – 2356 pkt. W swoim pierwszym komentarzu online przedstawię również następną, krótkoterminową strefę wsparcia Fibonacciego, gdzie – w przypadku zanegowania: 2352 – 2356 pkt – należałoby spodziewać się jakiejś reakcji ze strony obozu popytowego.

d3vb8qh

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3vb8qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vb8qh