Trwa ładowanie...
dt9q631
giełda
16-09-2009 07:56

Futures: nadal w rejonie wsparcia: 2081 – 2091 pkt

Otwarcie kontraktów wypadło wczoraj 20 punktów powyżej poniedziałkowej ceny odniesienia. Można zatem stwierdzić, że kolejna udana sesja dla byków za oceanem wymusiła nieco wyższe otwarcie warszawskiego rynku terminowego.

dt9q631
dt9q631

Ponieważ jednak już dłuższego czasu nasz parkiet przeżywa chwile słabości, tego typu zrywy kupujących na otwarciu są zazwyczaj bezwzględnie wykorzystywane przez podaż. Dokładnie z takim scenariuszem mieliśmy również do czynienia podczas wtorkowej sesji. Ciekawostką było na pewno to, że atak podaży został zainicjowany dokładnie w rejonie cenowym: 2133 – 2140 pkt. Ta do niedawna ważna bariera popytowa przemieniła się zatem w istotną strefę oporu – z przełamaniem której byki nie poradziły sobie w początkowej fazie notowań.

Jak mogliśmy się przekonać, fala spadkowa wytraciła swój impet dopiero w obszarze wsparcia: 2081 – 2091 pkt. Taka sytuacja również jednak nie powinna dziwić, gdyż w wymienionym przedziale cenowym koncentrowały się projekcje wiarygodnej formacji ABCD, spełniającej zależność: 0.786AB = CD. Osobiście sądziłem, że z racji dotarcia kontraktów do tak istotnego zakresu cenowego bykom uda się zainicjować nieco „poważniej” wyglądającą falę kontrującą. Rynek wszedł jednak w fazę ruchu bocznego i kolejne godziny handlu upłynęły w niezwykle wąskim korytarzu cenowym, przy ledwie dostrzegalnej zmienności i wyczekiwaniu na ważne dane zza oceanu. Warto nadmienić, że raporty makroekonomiczne z USA okazały się ostatecznie lepsze od prognoz, co zaowocowało wykreowaniem się kilkunastopunktowego ruchu wzrostowego. W końcowej fazie notowań podaż jednak ponownie uzyskała nieco większą przewagę, co ostatecznie doprowadziło do neutralnego zamknięcia, które wypadło na poziomi: 2102 pkt.

FW20U09 (fot. DM BZ WBK)
Źródło: FW20U09 (fot. DM BZ WBK)

Po wczorajszej sesji układ techniczny FW20U09 nie uległ zmianie. Z załączonego wykresu wynika również, że pojawiła się na nim w zasadzie identyczna świeca (w sensie rozmiaru i koloru) w stosunku do sesji poniedziałkowej. Stało się tak, gdyż zarówno w poniedziałek jak i we wtorek – po silnym otwarciu podaż przejęła inicjatywę, nie oddając jej już do końca notowań. Dzisiaj również (z racji wczorajszego przebiegu sesji za oceanem) nastąpi nieco wyższe otwarcie i prawdopodobnie dojdzie do kolejnego starcia byków z niedźwiedziami w rejonie obszaru cenowego: 2133 – 2140 pkt. Uważam, że od tej konfrontacji może wiele zależeć, a zanegowanie w/w zakresu powinno w jeszcze większym stopniu umocnić kupujących.

dt9q631

W takiej sytuacji bardzo prawdopodobnym wariantem wydawałby się test zapory podażowej: 2182 – 2188 pkt, gdzie również koncentrują się ważne i nieprzypadkowe zniesienia/projekcje cenowe Fibonacciego. Tak jak podkreślałem w swoich wczorajszych opracowaniach, dopiero po zanegowaniu tej właśnie strefy pomyślałbym o otwarciu długich pozycji. Samo przełamanie (czy też naruszenie) zapory podażowej: 2133 – 2140 pkt nie zachęciłoby mnie jeszcze do wdrażania tego typu działań rynkowych. Niemniej gracze operujący jedynie w świecie transakcji intradayowych mogliby z pewnością uwzględnić wskazany zakres przy opracowywaniu swoich strategii transakcyjnych.

Wizualnym potwierdzeniem słabości z jaką mamy obecnie do czynienia na warszawskim parkiecie byłoby natomiast przełamanie nieprzypadkowej jak się okazało strefy wsparcia: 2081 – 2091 pkt. W takiej sytuacji fala spadkowa powinna przybrać na sile i osiągnąć zakres kolejnej zapory popytowej: 2024 – 2029 pkt. (zakładam, że docelowo właśnie taki scenariusz ma szansę urzeczywistnić się na rynku terminowym). Warto jednak nadmienić, że stosunkowo ważną rolę na wykresie kontraktów może także odegrać poziom: 2059 pkt. To właśnie tutaj bowiem zostaje spełniona zależność: AB = CD. Jeśli zatem niedźwiedziom udałoby się doprowadzić do przetestowania wskazanego poziomu cenowego, a następnie notowania kontraktów powróciłyby ponad zakres: 2081 – 2091 pkt, to tego typu sekwencję zdarzeń potraktowałbym jako stosunkowo silny sygnał techniczny.

Póki co jednak obowiązuje w tej chwili intradayowy sygnał sprzedaży (przełamanie strefy: 2165 – 2172 pkt), który ulegnie anulowaniu, jeśli dzisiejsze zamknięcie uplasowałoby się ponad zakresem: 2133 – 2140 pkt. Zlecenie zabezpieczające dla krótkich pozycji umiejscowiłbym obecnie na poziomie: 2152 pkt.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
pawel.danielewicz@bzwbk.pl

dt9q631

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dt9q631
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt9q631