Futures - Nieudana próba przełamania strefy: 2419 – 2424 pkt

Wtorkowa sesja za oceanem zakończyła się jak wiadomo bardzo spektakularnym zwycięstwem obozu popytowego. Ponieważ inwestorzy z warszawskiego rynku raczej nie spodziewali się takiego scenariusza (indeks WIG20 zamknął się we wtorek na minusie), w porannej fazie środowego handlu siłą rzeczy musiało dojść do nagłej korekty nastrojów.

Odzwierciedleniem tej eksplozji optymizmu jaki zapanował rano było zanegowanie na FW20M10 strefy oporu: 2390 – 2394 pkt (do wspomnianego przełamania doszło oczywiście już na samym wstępie notowań). Co więcej, otwarcie kontraktów uplasowało się kilka punktów poniżej kolejnej, niezwykle istotnej zapory podażowej Fibonacciego: 2419 – 2424 pkt. Jak wiadomo koncentrowały się tutaj projekcje stosunkowo wiarygodnej, prospadkowej formacji ABCD.

Niestety wynik konfrontacji do jakiej tutaj doszło okazał się mało satysfakcjonujący dla byków. Strona popytowa nie potrafiła bowiem we wspomnianym rejonie nawiązać równorzędnej walki ze swoim przeciwnikiem. Dodatkowym elementem wskazującym na możliwość wykrystalizowania się ruch kontrującego było dojście niemieckiego DAX-a do analogicznej bariery podażowej: 6185 – 6205 pkt. Oczywiście samo dojście do oporu niczego jeszcze nie przesądza, niemniej również w przypadku DAX-a dało się odczuć, że rejon: 6185 – 6205 pkt funkcjonuje jako nieprzypadkowa bariera cenowa.

Ostatecznie (zarówno na rynku niemieckim jak i polskim) niedźwiedziom rzeczywiście udało się przejąć inicjatywę, a efektem tego był silny ruch cenowy. Zamknięcie kontraktów uplasowało się na poziomie: 2384 pkt. Stanowiło to spadek wartości FW20M10 w stosunku do wtorkowej ceny odniesienia wynoszący: 0.17%.

Strefa oporu Fibonacciego: 2419 – 2424 pkt okazała się jak wiadomo nieprzypadkowym obszarem cenowym, gdzie rzeczywiście mieliśmy do czynienia z większą aktywnością podaży. Przypomnę, że we wspomnianym rejonie cenowym grupują się projekcje formacji ABCD spełniającej zależność: 0.786AB = CD. Nieco wyżej (mam tutaj na myśli przedział: 2456 – 2462 pkt) fala AB zrównuje się pod względem długości z falą CD. Jest to zatem jeszcze bardziej wiarygodny zakres cenowy, gdzie dodatkowo przebiega także median line.

Przełamanie 2419 – 2424 pkt powinno zatem wygenerować stosunkowo wiarygodny sygnał techniczny implikujący test kolejnej zapory podażowej Fibonacciego. Wczorajsza sesja pokazała jednak, że bykom nie będzie w tej chwili łatwo przedrzeć się ponad poziom: 2424 pkt. Co prawda nie wykluczam jeszcze całkowicie tak określonego scenariusza, niemniej istotny w tym kontekście będzie na pewno przebieg dzisiejszej i jutrzejszej sesji. Warto jednak wyeksponować fakt, że dodatkowym elementem mogącym zakłócić i zniekształcić sygnały techniczne generowane przez wykres jest oczywiście piątkowe wydarzenie związane z wygasaniem czerwcowej serii kontraktów.

Tak czy inaczej dzisiejszy dzień (pomimo neutralnego przebiegu sesji za oceanem) rozpocznie się od kontynuacji ruchu korekcyjnego (wpływ spadających rano kontraktów na amerykańskie indeksy, surowców i kursu EURUSD). Tym samym już na wstępie notowań dojdzie do kolejnego naruszenia strefy wsparcia: 2382 – 2385 pkt. W swoich wczorajszych komentarzach online podkreślałem jednak, że ewentualne przełamanie w/w zakresu wykorzystałbym jedynie do zmniejszenia ilości długich pozycji w portfelu i na razie nie inicjował działań sprzedażowych (jest to głównie związane z jutrzejszym dniem wygasania FW20M10, i co się z tym wiążę, możliwością pojawienia się mało stabilnych i całkowicie przypadkowych ruchów cenowych).

Obraz

Niemniej jednak zanegowanie: 2382 – 2385 pkt wpłynie negatywnie na krótkoterminowy układ techniczny wykresu. Nie można zatem wykluczyć, że konsekwencją zaistniałego wyłamania będzie kolejna podfala spadkowa w trwającej właśnie korekcie technicznej. Dość istotna strefa wsparcia plasuje się jednak na wykresie w rejonie: 2340 – 2345 pkt. Jest to przedział zbudowany na bazie zniesienia 38.2% całego bieżącego impulsu wzrostowego. We wskazanym rejonie przebiega także median line (kolor zielony). Oczekuję zatem, że strona popytowa uaktywni się tutaj i w skuteczny sposób spróbuje zablokować inicjatywę sprzedających. Nie podjęcie tutaj działań obronnych potwierdziłoby jednak słabość popytu. W takiej sytuacji wzrosłaby oczywiście szansa wykrystalizowania się kolejnego uderzenia podaży. Zlecenie zabezpieczające dla wszystkich długich pozycji umiejscowiłbym zatem kilka punktów poniżej poziomu: 2340 pkt.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracoXTwaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

usafuturesdolary

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)