Futures - ostrożność w sondowaniu przeciwnika nie jest jeszcze objawem słabości popytu
Wtorkowe notowania na rynku kontraktów terminowych na indeks 20 największych spółek rozpoczęły się optymistycznie dla kupujących, kurs otwarcia ukształtował się na poziomie 2 015 pkt, czyli 11 pkt powyżej poniedziałkowego kursu zamknięcia.
Początek handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniósł niewielkie spadki, FW20U09 spadł 9 pkt poniżej granicy 2 000 pkt, lecz w tym momencie inwestorzy szybko rozpoczęli zwiększanie popytu i wrześniowe kontrakty zaczęły zyskiwać na wartości. Po poniedziałkowych znacznych wzrostach istniała wysoka pokusa realizacji zysków, jednakże wczoraj inwestorzy w dalszym ciągu kontynuowali zakupy, dzienne maksimum zostało ustanowione na poziomie 2 053 pkt. Ostatecznie kontrakty terminowe na indeks 20 największych spółek zyskały 1,55%, przy dużym wolumenie obrotów równym 60,3 tys sztuk.
Wtorkowa sesja nie mogła skończyć się inaczej, niż wzrostami. Przemawiało za tym zachowanie rynku w ciągu ostatnich kilku sesji. Po wczorajszej sesji rynek dotarł do maksimów odnotowanych w czerwcu, a na wykresie FW20U09 pojawiła się biała świeca-szpulka, cechująca się wyrównanymi cieniami. Świeca ta informuje o niezdecydowaniu rozumianym, jako równowaga sił. I nie ma się co dziwić, że gracze są ostrożni, gdyż notowania kontraktów terminowych znajdują się w kluczowym ze średnioterminowego punktu widzenia miejscu. Przełamanie poziomu czerwcowych maksimów otworzy drogę do dalszej zwyżki w postaci trzeciej fali, która docelowo powinna mieć strukturę pięciofalową. Ale zanim taki optymistyczny scenariusz będzie mógł realizować się, strona podażowa będzie musiała najpierw skapitulować w obronie oporów rozciągających się pomiędzy 2 050 – 2 077 pkt. Z krótkoterminowego punktu widzenia nad rynkiem wisi zagrożenie w postaci przegrzanych wskaźników (RSI, Composite Index oraz Derivative Oscillator). RSI dotarł do
górnego zakresu zmian na rynku byka (70 pkt), a jego dwie poprzednie tegoroczne próby przełamania tego poziomu zakończyły się niepowodzeniem, co przyczyniło się do powstania korekt. Gdyby taki scenariusz powtórzyłby się i tym razem moglibyśmy zaobserwować tworzenie się konsolidacji, która mogłaby zatrzymać wzrosty na najbliższe tygodnie. Po wczorajszej sesji wskaźnik obrazujący siłę trendu w końcu zareagował i pokazał sygnał kupna, co powinno być wiatrem w żagle graczy posiadających długie pozycje. Jeśli kupujący nie wykorzystają tego argumentu, to będzie to kolejną zapowiedzią konsolidowania się kursów. Najbliższy poziom bezpiecznej korekty znajduje się w okolicach 2 000 pkt, wyznaczony przez początek wczorajszej luki hossy.
BM Banku BPH