Futures: podaż dyktowała warunki gry
Poniedziałkowe przełamanie strefy wsparcia: 2269 - 2278 pkt wygenerowało stosunkowo silny sygnał słabości rynku. Warto jednak nadmienić, że podaż nie wykazała się tego dnia konsekwencją, gdyż rynek wszedł w fazę ruchu bocznego i ostatecznie nie doszło do wykreowania się kolejnej fali spadkowej.
04.11.2009 | aktual.: 04.11.2009 08:38
Wspomniana strefa przeistoczyła się jednak w zaporę podażową, z pokonaniem której zupełnie nie radziła sobie dla odmiany strona popytowa.
Kiedy jednak otwarcie wczorajszej sesji po raz kolejny uplasowało się poniżej poziomu: 2269 pkt i ponownie dało się zauważyć bezradność byków w konfrontacji z w/w przedziałem cenowym, trudno było pozostawać optymistą. Sygnałem potwierdzającym słabość obozu popytowego było bez wątpienia zanegowanie intradayowego obszaru wsparcia: 2252 - 2253 pkt (strefa jak pamiętamy odegrała ważną rolę na sesji poniedziałkowej).
Po zaistniałym wyłamaniu rynek wszedł w dość silną fazę ruchu spadkowego, bez problemu docierając do obszaru kolejnej zapory popytowej Fibonacciego: 2223 - 2228 pkt. Byki rzeczywiście przystąpiły tutaj z nieco większym wigorem do obrony wsparcia. Napór podaży przerósł jednak możliwości popytu, co w konsekwencji doprowadziło do naruszenia poziomu: 2223 pkt.
Ostatecznie zamknięcie kontraktów wypadło na poziomie: 2217 pkt. Stanowiło to spadek wartości FW20Z09 wynoszący 2.79%.
W swoich ostatnich opracowaniach dość mocno eksponowałem znaczenie strefy wsparcia Fibonacciego: 2223 - 2228 pkt. Jak wiadomo koncentrowały się tutaj projekcje potencjalnej formacji ABCD, spełniającej zależność: 0.618AB = CD. Dzisiaj jednak (przynajmniej w początkowej fazie sesji) notowania kontraktów zaczną ponownie przebiegać ponad wskazanym przedziałem cenowym. Okazało się bowiem, że Amerykanie bez problemu wybronili we wtorek (po raz kolejny zresztą) ważną zaporę popytową na S&P500: 1039 - 1047 pkt. Bardzo precyzyjnie zadziałała także strefa wsparcia na DAX-ie: 5318 - 5342 pkt. Nieco mniejszą skutecznością w tym kontekście wykazał się natomiast istotny obszar cenowy na WIG-u 20: 2211 - 2218 pkt, gdyż niedźwiedziom również udało się wczoraj zepchnąć indeks poniżej poziomu: 2211 pkt (zamknięcie WIG-u 20 uplasowało się ostatecznie na poziomie: 2194 pkt).
Można zatem stwierdzić, że skala wczorajszej przeceny w stosunku do wiodących rynków akcyjnych okazała się zbyt duża. Dlatego należy przypuszczać, że rynek będzie chciał dzisiaj nadrobić tę dysproporcję. Warto zatem zwrócić uwagę na styl, w jakim byki przystąpią do kontrataku. Na słabym rynku (a z takim wczoraj mieliśmy do czynienia) wysokie otwarcia bardzo często odwracają się przeciwko kupującym, gdyż zachęcają podaż do większej aktywności. Do ciekawej konfrontacji może zatem już dojść w eksponowanym ostatnio przeze mnie obszarze oporu: 2250 - 2257 pkt, gdzie koncentrują się intradayowe zniesienia wewnętrzne Fibonacciego. W przypadku zanegowania tej strefy zamknąłbym przynajmniej część krótkich pozycji. O otwarciu pozycji długich pomyślałbym natomiast dopiero w momencie wybicia się rynku ponad zakres cenowy: 2287 - 2294 pkt. Jest to bowiem bardzo wiarygodna zapora podażowa, gdyż między innymi grupują się tutaj dwa zniesienia Fibonacciego: 38.2% i 61.8% (dodatkowo notowania kontraktów przebiegałyby wtedy
także ponad środkową linią Pitchforka). Gdyby zatem bykom udało się sforsować tak istotną przeszkodę, układ techniczny wykresu ponownie "przechyliłby się" wówczas na korzyść kupujących.
Warto również nadmienić, że przyglądając się uważnie wykresowi możemy w tej chwili dostrzec na nim układ ABCD, naruszający znaną nam już strefę cenową: 2223 - 2228 pkt. Powrót notowań kontraktów ponad poziom: 2228 pkt należałoby zatem zinterpretować pozytywnie. Dlatego zachowałbym obecnie ogromną czujność i bardzo elastycznie reagował na wszelkie sygnały techniczne płynące z rynku - w pierwszej kolejności zwracając uwagę na barierę podażową: 2250 - 2257 pkt (inwestorzy akceptujący duże ryzyko transakcyjne i posiadający umiejętność szybkiego "kasowania" stratnych pozycji mogliby także potraktować zanegowanie w/w zakresu jako intradayowy sygnał kupna). Jeśli jednak strona popytowa szybko odda inicjatywę niedźwiedziom i notowania kontraktów ponownie zaczną przebiegać poniżej obszaru: 2223 - 2228 pkt, uprawdopodobni się wówczas test bardzo istotnego wsparcia: 2171 - 2179 pkt. Niezmiennie uwzględniałbym także w swoich obserwacjach zakres cenowy na WIG-u 20: 2211 - 2218 pkt.
Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |