Futures - powrót do trendu bocznego, czy formacja trójki bessy?
Kolejna wzrostowa sesja na parkietach w USA, Europie i Azji oraz relatywnie dobre sesje w środę i czwartek na WGPW (potwierdzone dużym obrotem), zdecydowanie zmieniły nastawienie inwestorów, co do kierunku, w jakim będą się poruszać wykresy w krótkim terminie.
09.02.2009 08:18
Marcowe kontrakty rozpoczęły ostatni dzień tygodnia od poziomu 1 496 pkt. Optymistyczne nastroje umożliwiły stronie popytowej ustanowienie lokalnego maksimum na 1 524 pkt. Następnie w oczekiwaniu na ogłoszenie stopy bezrobocia w USA, wykres FW20H09 poruszał się w trendzie bocznym. Kiedy o 14:30 okazało się, że bezrobocie jest większe niż prognozowano (7,6% vs 7,4%) nastąpiła gwałtowna przecena, spowodowana uaktywnieniem zleceń „stop”, która doprowadziła do ustanowienia dziennego minimum na 1 472 pkt. Rynek jednak szybko, zachęcony wzrostami na innych parkietach, otrząsnął się ze złych wiadomości, a kurs FW20H09 powrócił w okolice maksimów z początku dnia, przebijając je i notując maksimum intraday na 1 534 pkt. Ostatecznie marcowe kontrakty zakończyły ubiegły tydzień 3,4% wzrostem (1 525 pkt).
Dzisiejszy dzień może być przełomowy, gdyż ostatnia sesja minionego tygodnia wprowadziła sporo niejednoznaczności w technicznej ocenie rynku. Na wykresie FW20H09 pojawiła się trzecia biała świeca znajdująca się w obrębie czarnego korpusu z ubiegłego wtorku, zapowiadająca pro spadkową formację trójki bessy. Aby taka formacja miała potwierdzenie, wymagany jest dzisiaj czarny korpus z zamknięciem poniżej 1 451 pkt. Z drugiej strony popyt wybronił wsparcie naruszone na 1 500 pkt, co może być zapowiedzią powrotu do trendu bocznego. O umacnianiu się rynku decydują przełamane opory w postaci: poziomu połowy wrotkowego korpusu, średniej SK-5, górnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym kursy poruszały się w styczniu oraz przełamany opór wynikający z krzywej parabolicznej SAR (stop and reverse, z sygnałem kupna). Kolejne opory znajdują się na poziomach 1 549 pkt oraz w rejonie 1 572 – 1 582 pkt (jako luka bessy z 2.02 oraz SK-15). Stronie kupującej pomaga aktualnie Stochastic, który po ostatniej sesji opuścił
strefę wyprzedania, generując sygnał kupna wzmocniony dywergencją hossy (ostatnie minimum oscylatora powyżej poprzedniego minimum, podczas gdy ostatnie minimum kursów FW20H09 poniżej poprzedniego minimum). Niejednoznaczne sygnały płyną ze wskazań oscylatora trendu (ADX), który po ostatniej sesji przestał się umacniać, co może być zapowiedzią niwelowania przewagi sprzedających nad kupującymi. LOP zachowywała się niejednoznacznie. W pierwszej części sesji potwierdzała dominację graczy opowiadających się po długiej stronie rynku, w drugiej części – była argumentem podaży.
BM Banku BPH