Futures - spore minusy
Główne amerykańskie indeksy skończyły czwartkowe notowania na sporych plusach, po sesji okazało się jednak, że kolejny amerykański bank, Washington Mutual, ma poważne problemy finansowe. Dodatkowo zagrożone zostało podpisanie planu wykupu "toksycznych" aktywów przez FED.
29.09.2008 | aktual.: 29.09.2008 08:18
Obie te informacje sprawiły, że giełdy w Europie rozpoczęły piątkową sesję od sporych minusów. Grudniowe kontrakty rozpoczęły ostatni dzień handlu ubiegłego tygodnia od poziomu 2 455 pkt (-1%). Po ponad pół godzinie handlu, FW20Z08 osiągnęły wartość 2 442 pkt. Okazało się jednak, że na warszawskim parkiecie, wbrew pogłębiającym się spadkom na giełdach w Europie, dominują optymistyczne nastroje. Jeszcze przed południem stronie popytowej udało się ustanowić lokalne maksimum na 2 501pkt. Wprawdzie później grudniowe kontrakty powróciły w okolice otwarcia, lecz kupującym udało się przeprowadzić kolejny atak ustanawiając dzienne maksimum na 2 505 pkt. Ostatecznie FW20Z08 zakończyły handel na poziomie 2 489 pkt (+0,36%). Informacja o tym, że plan ratowania amerykańskich instytucji finansowych zostanie jednak zatwierdzony przez kongres, z pewnością będzie mocnym argumentem w rękach strony popytowej, a co za tym idzie należy spodziewać się wzrostu wartość warszawskich indeksów.
Podczas piątkowej sesji strona kupująca zaatakowała opór w postaci nie zamkniętej (w cenach zamknięcia) niewielkiej luki bessy z 11.09. Test tego oporu okazał się jednak nieudany i w jego efekcie na wykresie pojawiła się biała świeca z widocznym górnym cieniem. Strona kupująca cały czas kontroluje sytuację, co zostało potwierdzone testem jedynie połowy białego czwartkowego korpusu (2 440 pkt). Jak długo ten poziom zostanie wybroniony, ponowny atak na najbliższe opory oraz ewentualnie na opór zlokalizowany na 2 550 pkt jest możliwy. Popyt ma po swojej argumenty w postaci sekwencji świec z kilku ostatnich sesji oraz lukę hossy z 19.09. To wszystko daje stronie kupującej możliwość dalszego windowania kursów kontraktów. Po piątkowej sesji MACD wyraźnie przebił swoją średnią, generując sygnał kupna, co powinno sprzyjać ewentualnemu zdobywaniu kolejnych poziomów kursu. Linie kierunkowe +DI i –DI przecięły się na korzyść strony kupującej. Tutaj jednak sytuacja nie jest tak klarowna. ADX opada, co oznacza, że sygnał
kupna wygenerowany przez +DI i –DI nie jest wiarygodny. Z drugiej strony poziom ADX jest jeszcze na tyle niski, że nadal oscylator ten ma spory potencjał wzrostu, co w tej sytuacji byłoby jednoznaczne z dość silnym sygnałem kupna. Trudno w tym przypadku o jednoznaczną interpretację, pozostaje zatem obserwować ten wskaźnik w najbliższych dniach. Podsumowując, aktualnie strona kupująca jest w uprzywilejowanej sytuacji, a test poziomu 2 550 pkt wydaje się przesądzony na najbliższych sesjach.
BM Banku BPH