Futures: wczorajsza sesja wprowadziła pierwszą oznakę możliwości wystąpienia głębokiej korekty
Notowania grudniowej serii kontraktów terminowych otworzyły się wczoraj na poziomie słabo, zaledwie 5 pkt powyżej kursu odniesienia, po czym podaż od razu przystąpiła do ofensywy. Kursy FW20Z09 zniżkowały systematycznie w okolice 2 345 pkt, po czym nastąpiła około 4-godzinna stabilizacja.
Strona sprzedająca uaktywniła się ponownie po otwarciu notowań na rynkach w USA, co doprowadziło do kolejnej fali przeceny kierującej notowania kontraktów do poziomu 2 338 pkt. Na zamknięciu kupującym udało się odzyskać kilka punktów i FW20Z09 przyjęły wartość 2 353 pkt (-0,93%). Sesyjny wolumen obrotu był niższy niż na sesji środowej i wyniósł 46,77 tys. sztuk. LOP w trakcie sesji zachowywała się odwrotnie, niż notowania kontraktów, co informuje o rozpoczęciu angażowania się nowego pieniądza po krótkiej stronie rynku.
Nieudany atak na październikowe maksima oraz znajdującą się nieco wyżej sierpniowo-październikową linię oporu spowodował przecenę. Generalnie nieskuteczna próba forsowania oporu powoduje zwrócenie się kursów w stronę wsparcia tej samej klasy lub wagi. W tym przypadku wsparciem takim wydaje się być linia trendu wzrostowego wyznaczona przez minima z sierpnia, września i października, która aktualnie znajduje się w okolicach 2 264 pkt. Ruch w okolice wspomnianych wsparć poprzedzony będzie próbą obrony mniej znaczących barier popytowych, jakie wynikają z białych korpusów. W chwili obecnej nie można zakładać, że któreś z nich wytrzyma presję podaży, należy przyjąć, że korekta trwa w najlepsze.
Wskaźniki techniczne szybko pogorszyły swoją wymowę. RSI zniżkuje po zamarkowanej uprzednio dywergencji bessy, a potencjał spadkowy tego wskaźnika jest jeszcze znaczący. Wcale nie lepiej wygląda sytuacja na uzupełniających wskaźnikach Composite Index oraz Derivative Oscillator. W przypadku tych ostatnich trudno mówić o jakiejkolwiek poprawie. Dodatkowo ADX nie daje złudzeń, wskaźnik ten porusza się w okolicy swoich minimów, co oznacza, że trend skośny ustąpił konsolidacji w dość szerokim zakresie 250 pkt (2 200 - 2 450 pkt). Potencjalny kierunek na rynku traci powoli klarowność. Przyczyniła się do tego LOP, która w czasie wczorajszych spadków zaczęła wzrastać, co należy interpretować, jako możliwość obrócenia się początkowo niewinnie wyglądającej korekty w mocniejsze spadki.
BM Bankui BPH