Fuzje na bank. A co dla klientów?
Na dobre rozpoczął się w Polsce proces konsolidacji banków. Pierwsze już za nami, ale jeszcze w tym roku szykują się następne. Choć połączenia i przejęcia mogą przynieść oszczędności w funkcjonowaniu banku, to w ostatecznym rozrachunku klient może na tym stracić.
W Polsce rozpoczął się proces konsolidacji sektora bankowego. Pierwsze fuzje już za nami, a należy spodziewać się kolejnych. Co to oznacza dla klienta?
Głównym czynnikiem, który skłania instytucje finansowego do łączenia się w większe podmioty, jest chęć lub konieczność wzmocnienia pozycji rynkowej.
Fuzje i przejęcia w ogólnym rozrachunku przynoszą bankom oszczędności, ale korzyści dla klientów nie zawsze są już oczywiste.
Jesteś zainteresowany kredytem gotówkowym?
Już teraz możesz u nas porównać ofertę 25 banków. Określasz kwotę kredytu oraz okres kredytowania a w kilka sekund otrzymujesz czytelną i dokładną analizę, z informacją o najtańszej ofercie! Finansomat.wp.pl - sprawdź! »
Jak twierdzi Andrzej Wolski, dyrektor generalny Związku Banków Polskich, nowy, większy i silniejszy bank jest w stanie zaoferować ciekawsze produkty w atrakcyjniejszych cenach.
Niektórzy analitycy zwracają jednak uwagę, że konsolidacja może też negatywnie odbić się na portfelach klientów.
Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska