Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
euro
23-09-2011 11:17

G20 – czy oficjele staną na wysokości zadania?

Dzisiaj po południu rozpocznie się w Waszyngtonie spotkanie państw grupy G-20, które będzie dodatkowo połączone z corocznym, trzydniowym spotkaniem w Banku Światowym i Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

G20 – czy oficjele staną na wysokości zadania?Źródło: DM BOŚ
db3zigq
db3zigq

Dzisiaj po południu rozpocznie się w Waszyngtonie spotkanie państw grupy G-20, które będzie dodatkowo połączone z corocznym, trzydniowym spotkaniem w Banku Światowym i Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Francuski minister finansów Francois Baroin powiedział wczoraj, iż konieczne jest wypracowanie wspólnego komunikatu, który będzie „mocną odpowiedzią” na ostatnią sytuację na rynkach finansowych. Spekulacje, iż takie porozumienie może się pojawić pojawiły się już wcześniej na rynku i były jednym z elementów obserwowanego odreagowania na rynkach – widać osłabienie dolara . Tyle, że inwestorzy stają coraz bardziej sceptycznie nastawieni do faktu, iż politycy byliby rzeczywiście w stanie pomóc rynkom. Teraz potrzeba już konkretów, a nie „pustych deklaracji”. Z drugiej strony część inwestorów pamięta, że „nadzwyczajne wydarzenia” często dzieją się właśnie w weekendy, stąd też rozpoczęta korekta na dolarze, a także nieznaczne odreagowanie na emerging markets, w tym na złotym najpewniej będzie dzisiaj kontynuowane. Tak czy inaczej złoty jest bardzo słaby – wczoraj wieczorem doszło jednak do naruszenia psychologicznej bariery 4,50 zł za euro, chociaż dzisiaj rano notowania wróciły w okolice 4,49 zł.

Poza spekulacjami wokół komunikatu G20 i spotkania bankierów w Banku Światowym i Międzynarodowym Funduszu Walutowym, rynki finansowe będą uważnie śledzić sytuację w europejskim sektorze bankowym. Financial Times donosi, iż rozważa się dokapitalizowanie 16 europejskich banków (tych, które ledwo przebrnęły ostatnie, nawiasem dość łagodne testy wytrzymałościowe), co miałoby wzmocnić ich rynkową pozycję i doprowadzić do powrotu zaufania do całego sektora. Wiadomo jednak, że kluczem tak naprawdę jest sytuacja w Grecji i wokół pozostałych PIIGS. Tymczasem dzisiejsza grecka prasa pisze powołując się na słowa tamtejszego ministra finansów, iż nie wyklucza on kontrolowanego bankructwa kraju z 50 proc. redukcją długów, a nawet chaotycznego upadku, gdyby nie udało się wdrożyć wszystkich ustaleń z euro-szczytu z 21 lipca.

W Polsce o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Były one lepsze od prognoz – dynamika sprzedaży była w sierpniu dwucyfrowa – wzrost wyniósł 11,3 proc. r/r. To kolejne dobre dane po informacjach o produkcji przemysłowej. Niemniej nie muszą przełożyć się na sytuację wokół złotego, gdzie liczą się głównie globalne nastroje.

db3zigq

EUR/PLN: Wczoraj euro ustanowiło nowy lokalny szczyt na 4,5273, jednak dzisiaj rano sytuacja jest już lepsza. Niemniej dopiero spadek poniżej 4,43-4,45 byłby sygnałem, iż możemy atakować kluczowy poziom 4,40. Przy obecnym mocno rozchwianym rynku, trudno jest o postawienie wiarygodnej prognozy. Niemniej mocny opór to nadal bariera 4,50.

USD/PLN: Dolar wrócił dzisiaj w okolice 3,30, które nie zostały jednak naruszone. Nie można jednak tego wykluczyć w kolejnych godzinach, zwłaszcza w sytuacji, kiedy obserwowalibyśmy dalsze odreagowanie na EUR/USD. W kolejnych dniach rynek mógłby spaść nawet w okolice 3,22-3,23, ale to wymuszałoby też zejście poniżej 4,40 na EUR/PLN.

EUR/USD: Wygląda na to, że przedstawiona wczoraj teza o dużym znaczeniu wsparcia 1,3350-1,3400 zaczyna się potwierdzać. Rynek wzrósł dzisiaj o poranku w okolice 1,3570, gdzie widać już mocny, krótkoterminowy opór. W efekcie później powróciliśmy do 1,35, ale nie można wykluczyć, że jeszcze dzisiaj spróbujemy pobić ranny szczyt i naruszyć rejon 1,36. Mocne wsparcie to teraz strefa 1,3450-1,3500.

GBP/USD: Funt pogłębiał wczoraj spadki schodząc do 1,5325. To wsparcie, które można wyznaczyć z minimów z końca sierpnia ub.r. Większe znaczenie ma jednak strefa 1,5350-1,5400, która została nieznacznie naruszona. Tyle, że dzisiaj rano sytuacja jest znacznie lepsza, co potwierdza, iż rejon 1,5350-1,5400 nadal ma znaczenie, jako wsparcie. Wydaje się, że dzisiaj będziemy testować opór na 1,5480-1,5500, który być może zostanie naruszony.

db3zigq

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

| Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy. |
| --- |

db3zigq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db3zigq