Trwa ładowanie...
d2g7r0o
16-10-2016 10:05

Gartner: Do końca 2016 r. sprzedaż drukarek 3D wzrośnie o ponad 100 proc.

Liczba sprzedanych drukarek 3D podwoi się do końca 2016 r. w porównaniu do roku ubiegłego. Rozwój oprogramowania, urządzeń, spadek cen, prowadzą do coraz większego zainteresowania konsumentów oraz biznesu drukiem 3D.

d2g7r0o
d2g7r0o

Firma badawczo-doradcza Gartner szacuje, że do końca tego roku na rynek trafi blisko 456 tys. drukarek 3D. W 2015 r. sprzedanych zostało jedynie 219 tys. tego typu urządzeń. Analitycy firmy prognozują sprzedaż 6,7 mln drukarek już w 2020 r.

"Rozwój coraz bardziej intuicyjnego oprogramowania oraz tańszych drukarek w połączeniu ze zwiększającą się pulą materiałów, które można wykorzystać w procesie druku 3D, prowadzi do rosnącego zainteresowania tą metodą fabrykacji - zarówno wśród konsumentów, jak i wśród podmiotów przemysłowych" - komentuje Pete Basiliere, wiceprezes działu badań w firmie Gartner.

Dziś druk 3D znajduje zastosowanie przede wszystkim w prototypowaniu i procesach wytwórczych, gdzie wymaga się krótkich serii produktów, które różnią się od siebie w niewielkim stopniu. Technologia 3D printing budzi także zainteresowanie placówek edukacyjnych.

"Sektor edukacji poszukuje dziś drukarek w cenie poniżej 2,5 tys. dol., które są wykorzystywane na różnych etapach kształcenia uczniów i studentów. Absolwenci kierunków inżynieryjnych, zaznajomieni z drukiem 3D znajdą zatrudnienie m.in. w branży wytwórczej, lotniczej, kosmicznej i robotyce" - ocenia Basiliere.

d2g7r0o

Przemysł znajduje zastosowanie dla druku 3D zwłaszcza w fazie prac projektowych i na etapie wytwarzania prototypów, a także podczas wykańczania produktów, nadając im za pomocą technik 3D printing unikalne cechy i właściwości. Analitycy Gartnera szacują, że w 2020 r. już 65 proc. produkcji przemysłowej będzie przebiegać z użyciem druku 3D.

"Sektor lotniczy i kosmiczny stosuje druk 3D od wielu lat by produkować niewielkie ilości części i elementów o bardzo skomplikowanej budowie. Firmy zbrojeniowe we współpracy z wojskiem badają z kolei możliwość wykorzystania druku 3D do produkcji kluczowych części zamiennych także poza fabrykami - na morzu lub w odległych bazach" - przypomina analityk Gartnera.

Eksperci firmy wskazują na Amerykę Północą oraz Zachodnią Europę jako na regiony, gdzie w najbliższych latach druk 3D będzie wykorzystywany najszerzej. Zwracają jednocześnie uwagę, że kraje rejonu Azji i Pacyfiku - zwłaszcza Chiny - wpisują 3D printing w strategię unowocześnienia swoich procesów produkcyjnych. Duży popyt na rozwiązania druku 3D będzie się tam utrzymywał przynajmniej do 2020 r.

Informacje na temat rozwoju branży druku 3D pochodzą z raportu pt. Forecast: 3D Printers, Worldwide, 2016, który został opublikowany w połowie października przez firmę badawczo-doradczą Gartner.

d2g7r0o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g7r0o