Trwa ładowanie...
d2k2g3w
09-07-2015 18:05

Gawlik: zaangażowanie energetyki w górnictwo musi być uzasadnione biznesowo

Wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik uważa, że zaangażowanie spółek energetycznych w górnictwo - o ile do niego dojdzie - musi być uzasadnione biznesowo.

d2k2g3w
d2k2g3w

Gawlik uczestniczył w czwartek w posiedzeniu sejmowej Komisji skarbu.

"Współpraca między sektorem energetycznym a sektorem węgla kamiennego jest niezbędna i powinna mieć miejsce" - powiedział wiceminister.

Jako przykład podał spółkę Tauron, która jest właścicielem dwóch kopalni Janina i Sobieski. Kopalnie te pokrywają obecnie ok. 30 proc. zapotrzebowania spółki na węgiel.

Jak dodał, każdej grupie energetycznej, w której udziały ma skarb państwa "stawiane jest pytanie, na ile zasadne jest zaangażowanie w sektor węgla kamiennego".

d2k2g3w

"Na pewno zasada wobec grup energetycznych jest jedna; jeżeli takie zaangażowanie będzie miało miejsce, to w żadnym razie nie powinno to zagrażać bezpieczeństwu spółek energetycznych lub działających w sektorze energetycznym. To zaangażowanie (...) powinno mieć charakter uzasadniony biznesowo" - podkreślił Gawlik.

Podczas środowego posiedzenia komisji skarbu szef resortu skarbu Andrzej Czerwiński, powiedział, że spółki energetyczne i inne podmioty finansowe mają do czwartku przedstawić formę pozyskania kapitału gotówkowego, aby zachować ciągłość w kopalniach i sfinansować długoterminowe działania restrukturyzacyjne w górnictwie.

Wśród tych działań, których wartość oszacował na 1,5 mld zł, Czerwiński wymienił restrukturyzację kopalń, w tym JSW i Kompanii Węglowej, sfinansowanie działań osłonowych, w tym urlopów górniczych i odpraw pieniężnych.

Czerwiński zaprzeczył spekulacjom medialnym, że spółki energetyczne nie chcą się zaangażować w pomoc górnictwu.

d2k2g3w

"Spotkałem się ze wszystkimi zarządami spółek energetycznych, one mają świadomość, że działania, które tworzymy, będą stanowiły początkowo pewne obciążenie" - mówił.

Minister skarbu poinformował, że na przełomie lipca i sierpnia powstanie Nowa Kompania Węglowa, a kierowany przez specjalistyczną instytucję finansową fundusz, który ją dofinansuje, jest już założony i zarejestrowany.

Obecnie w Polsce działają cztery grupy energetyczne z udziałem skarbu państwa: PGE (58,39 proc. udziałów), Tauron (30,06 proc.), Energa (51,52 proc.), Enea (51,5 proc.).

d2k2g3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k2g3w