Trwa ładowanie...

Gaz-System odkupuje nieruchomości 5 rodzin w Jankowie Przygodzkim

Nieruchomości od pięciu rodzin poszkodowanych w ubiegłym roku wskutek katastrofy w Jankowie Przygodzkim (Wielkopolskie) odkupuje operator gazociągu spółka Gaz System. Większość poszkodowanych rodzin chce nadal mieszkać w tej miejscowości.

Share
Gaz-System odkupuje nieruchomości 5 rodzin w Jankowie Przygodzkim
Źródło: WP.PL, Fot: Krzysztof Hawrot
dmj3tqj

14 listopada ub.r. w Jankowie Przygodzkim doszło do rozszczelnienia gazociągu o ciśnieniu 5,4 MPa relacji Gustorzyn-Odolanów. Awaria nastąpiła w rejonie budowy nowego gazociągu. Wskutek pożaru dwie osoby zginęły, trzynaście zostało rannych, kilkanaście budynków uległo zniszczeniu. Tuż po katastrofie część poszkodowanych rodzin deklarowała chęć pozbycia się nieruchomości położonych w najbliższym sąsiedztwie miejsca zdarzenia.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka spółki Gaz-System SA Małgorzata Polkowska, po negocjacjach prowadzonych z pięcioma rodzinami, właścicielami nieruchomości położonych najbliżej gazociągu, podpisano protokoły w sprawie ich sprzedaży. - W tym tygodniu transakcja sprzedaży będzie sfinalizowana - podała Polkowska.

Tomasz Wojtasik z biura prasowego urzędu gminy w Przygodzicach powiedział we wtorek PAP, że przynajmniej trzy rodziny, mimo sprzedaży nieruchomości, będą chciały pozostać w Jankowie Przygodzkim.

dmj3tqj

- Rodziny te deklarują, że są emocjonalnie związane z tą miejscowością. Dodatkowo zdarzenia z listopada ubiegłego roku ściślej związały je z sąsiadami. Dlatego będą mieszkać w Jankowie Przygodzkim, ale w innym miejscu - podał.

Śledztwo w sprawie rozszczelnienia gazociągu i pożaru prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. Komisja nadzoru budowlanego stwierdziła, że przyczyny pożaru i katastrofy to osunięcie gazociągu w wyniku nieprawidłowego prowadzenia prac ziemnych, oraz rozszczelnienie gazociągu w miejscu wadliwego spawu.

Małgorzata Polkowska podała, że łączne wsparcie finansowe ze strony spółki z przeznaczeniem na pomoc poszkodowanym wyniosło ponad 325 tys. zł. Trwa wypłata odszkodowań w ramach ubezpieczenia. Według informacji ubezpieczyciela, do tej pory zlikwidował on 84 proc. szkód w mieniu.

Mieszkańcom, którzy utracili domy lub musieli zostać przymusowo wykwaterowani na czas odbudowy domów i mieszkań zaproponowano lokale zastępcze. Koszt ich wynajmu pokrywany jest z ubezpieczenia. Obecnie z lokali zastępczych korzysta sześć rodzin.

dmj3tqj

Podziel się opinią

Share
dmj3tqj
dmj3tqj