Trwa ładowanie...
d4c7a3e
d4c7a3e

Gaz-System rozpocznie w czwartek samodzielne raportowanie zgodnie z REMIT

Warszawa, 06.04.2016 (ISBnews) - Gaz-System uzyskał status RRM (Registered Reporting Mechanism) pozwalający na samodzielne raportowanie danych zgodnie z wymaganiami unijnego rozporządzenia o przejrzystości rynku energii i gazu REMIT i rozpocznie raportowanie w czwartek, 7 kwietnia, podała spółka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4c7a3e

W celu wypełnienia obowiązków sprawozdawczych Gaz-System przygotował system informatyczny, który po pozytywnym zaliczeniu szeregu testów technicznych i weryfikacji wymaganej dokumentacji, w marcu br. został zarejestrowany przez Agencję ds. Współpracy Regulatorów Rynku Energii (Agency for the Cooperation of Energy Regulators, ACER).

"Gaz-System S.A. podjął decyzję o samodzielnym przekazywaniu danych wymaganych Rozporządzeniem REMIT ze względu na dbałość o bezpieczeństwo i kontrolę nad danymi naszych klientów. Przygotowany przez nas mechanizm raportujący z sukcesem przeszedł wieloetapową rejestrację w ACER, dzięki czemu jesteśmy gotowi do raportowania dla grupy kapitałowej Gaz-System S.A. i wypełniania od 7 kwietnia 2016 r. wszystkich obowiązków sprawozdawczych, które nakłada na operatorów systemów przesyłowych Rozporządzenie REMIT" - powiedział Piotr Bagiński, zastępca dyrektora Pionu Rynku Gazu i kierownik zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie spółki do raportowania zgodnie z REMIT, cytowany w komunikacie.

W ramach realizacji rozporządzenia, Gaz-System będzie przekazywać do ACER:

d4c7a3e

- dane podstawowe (związane z przesyłem gazu ziemnego, tj. dane dotyczące nominacji oraz ostatecznych renominacji zakontraktowanej zdolności, określające tożsamość użytkowników systemu i zaalokowane ilości),

- dane handlowe (umowy przesyłowe oraz przydziały zdolności/przepustowości uzyskane przez klientów Gaz-System oraz zakupy gazu ziemnego na potrzeby własne operatora realizowane na rynku pozagiełdowym).

"RRM Gaz-System będzie raportował dane Gaz-System S.A. jako operatora systemu przesyłowego i spółki zależnej Polskie LNG S.A w zakresie danych wymaganych na podstawie Rozporządzenia REMIT w związku z funkcjonowaniem Terminalu LNG w Świnoujściu" - podano także.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej REMIT (1227/2011) dotyczące przejrzystości funkcjonowania rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz uzupełniające go Rozporządzenie Wykonawcze (1348/2014), wprowadzają szereg wymagań sprawozdawczych, w tym m.in. wymóg przekazywania przez operatorów systemów przesyłowych danych podstawowych oraz handlowych dotyczących kontraktów na przesył gazu ziemnego zawieranych w wyniku pierwotnej alokacji zdolności przesyłowych.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

(ISBnews)

d4c7a3e

Podziel się opinią

Share
d4c7a3e
d4c7a3e