Gaz z łupków a kontrakt z Rosją
W tym tygodniu w Łebieniu pod Lęborkiem rozpoczynają się pierwsze odwierty w poszukiwaniu gazu z łupków. Według różnych analiz w Polsce jest od 1,5 bln do nawet 5 bln m sześciennych gazu łupkowego. Roczne zapotrzebowanie kraju na gaz wynosi ok. 14 mld metrów sześciennych.
Jeśli potwierdzą się prognozy i okaże się, że Polska ma znaczne zasoby możliwego do wykorzystania gazu łupkowego, to niewykluczona będzie zmiana umowy z Gazpromem na dodatkowe dostawy tego surowca do Polski, wynika z niedzielnych wypowiedzi premiera Donalda Tuska dla jednej z komercyjnych rozgłośni.
Minister środowiska Andrzej Kraszewski podkreśla, że należy poczekać na wyniki badań. - Pięknie jest pomarzyć, że staniemy się drugą Norwegią czy Katarem, ale najpierw trzeba znaleźć ten gaz - powiedział IAR minister środowiska
Rozmów na temat kontraktu z Rosją na dzisiejszym posiedzeniu rządu oczekuje wicepremier Pawlak. Lider PSL-u mówił wczoraj dziennikarzom, że jest zaskoczony stanowiskiem premiera sugerującego możliwość zmian w sprawie kontraktu za pośrednictwem mediów. Przypomniał, że porozumienie to jest parafowane, ale do tej pory nie zostało podpisane.
W Polsce do tej pory wydano prawie 60 koncesji na poszukiwania gazu w łupkach skalnych.
Wśród zainteresowanych są największe światowe koncerny naftowe. Po kilka koncesji mają także kontrolowane przez państwo PKN Orlen i PGNiG.