Trwa ładowanie...
d3xd20c
d3xd20c
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Gazeta Wyborcza": Polska pożyczy drożej

W styczniu ub.r. rentowność naszych obligacji dziesięcioletnich wynosiła zaledwie 2 proc. Przez półtora roku podskoczyła do 3,26 proc. To zła wiadomość dla rządu, bo Polska ponosi wyższe koszty obsługi długu i zwiększa deficyt - informuje "Gazeta Wyborcza".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3xd20c

"Po przejęciu władzy PiS rozmontował przepisy, które ograniczały wzrost wydatków państwa i gwałtownie je zwiększył. W górę poszły też deficyty budżetów: zeszłorocznego i tegorocznego" - czytamy w artykule.

"Ostatnia przecena polskich obligacji ma jednak przyczyny zewnętrzne". Wiąże się przede wszystkim z groźbą opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Jeśli doszłoby do Brexitu pierwszą reakcją może być wyprzedaż polskich obligacji i przejściowe osiągnięcie poziomu 3,60 proc. z obecnego 3,26 - uważają eksperci, z którymi rozmawiała gazeta.

d3xd20c

"Ale gdy kurz opadnie, tak przecenione obligacje będą atrakcyjnym kąskiem dla inwestorów" - powiedział gazecie Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.

Z kolei Andrzej Czarnecki, zarządzający funduszami Union Investment TFI uważa, że "w przypadku Brexitu rentowność polskich obligacji może wzrosnąć, a przecena dokona się szybko". I dodaje: "Jeżeli W. Brytania zostanie w Unii, to czeka nas mocny wzrost cen polskich papierów".

d3xd20c

Podziel się opinią

Share

d3xd20c

d3xd20c