Trwa ładowanie...
16-12-2014 10:26

Gazprom karze dłużników

Rosyjskie regiony są winne 120 mld rubli (2,05 mld dol.) za gaz. Koncern zdecydował, że dopóki nie zapłacą, nie będzie tam inwestował w nowe sieci.

Gazprom karze dłużnikówŹródło: Rzeczpospolita, fot: Rzeczpospolita
d4jqaih
d4jqaih

Decyzja zapadła na posiedzeniu rady dyrektorów koncernu, któremu przewodniczył były wicepremier Wiktor Zubkow. Gazprom wstrzyma gazyfikację, ale także program „Gazprom dzieciom" - dowiedziała się portal Lenta.

Jak podał przewodniczący rady, przeterminowane zadłużenie regionów wynosi już 120 mld rubli (ponad 2 mld dol.). Problemy ma 25 regionów, których wierzytelności zwiększyły się w ciągu roku o 20 proc. Szefowie regionów podpisali wprawdzie 39 planów spłat zadłużeń gazowych, ale tylko jeden sygnatariusz - Autonomiczny Okręg Jamalsko-Nieniecki - wypełnia swój grafik spłat.

Na zobowiązania wobec Gazpromu składają się niepłacone rachunki instytucji, firm oraz mieszkańców. Ponad 80 proc. zadłużenia ludności przypada na Kaukaz Północny. To najbiedniejsza część Rosji o najwyższej przestępczości. Miejscowe władze często nie kontrolują tego, co się tam dzieje.

Największymi dłużnikami wśród elektrociepłowni są zakłady z obwodów: moskiewskiego, twerskiego, Osetii Północnej i Kabaro-Baszkirii. Nie płacą też elektrownie oraz przemysł ciężki. Wiele długów jest skutkiem przekrętów w firmach energetycznych, a jedynym skutecznym środkiem odzyskania pieniędzy jest odłączenie firmy od sieci.

d4jqaih

Rosja i Gazprom mają ogromne zaległości w gazyfikacji kraju. Dotąd większość pieniędzy koncern wydawał na projekty zagraniczne, bo eksport przynosił dużo wyższe dochody aniżeli sprzedaż w Rosji. Cena gazu na krajowym rynku jest cztery razy niższa od eksportowej. Dlatego w państwie o największych na świecie zasobach gazu (17 proc. globalnych) dostępu do niego nie ma co trzeci mieszkaniec. Białe plamy to najbogatsze w gaz regiony Syberii (Jakucja) i Dalekiego Wschodu (Sachalin).

Taki stan powoduje spadek popytu w Rosji. W 2005 r. koncern sprzedał w kraju 307 mld m3, a w roku ubiegłym - 221 mld m3. W tym czasie poziom gazyfikacji zwiększył się z 53 proc. do 65 proc. powierzchni kraju. W tym roku inwestycje w regionach wyniosły 27,6 mld rubli (460 mln dol.), czyli dziesięć razy mniej niż inwestycje w gazociąg do Chin czy zakończony fiaskiem projekt gazociągu południowego omijającego Ukrainę.

d4jqaih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jqaih