Trwa ładowanie...
dnbtfxh

Gdańsk/Pierwsza ropa z bałtyckiego złoża B8 dotarła do rafinerii

Do rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku dotarła już pierwsza ropa, ponad 100 tys. baryłek z bałtyckiego złoża B8. Ropa ze złoża B8, ale też z B3 trafiła do rafinerii po nietypowej operacji przeładunku surowca na pełnym morzu przeprowadzonej pod koniec ub. roku.

Share
dnbtfxh

Grupa Lotos poinformowała w czwartek, że do rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku przetransportowano pierwszy ładunek ponad 100 tys. baryłek ropy naftowej z bałtyckiego złoża B8. Łączne wydobywalne zasoby złoża B8 zdefiniowano na poziomie ok. 27 mln baryłek ropy oraz 484 mln m3 gazu.

B8 jest nowym złożem eksploatowanym przez Grupę Lotos; wstępne wydobycie ropy uruchomiono pod koniec września. Wykorzystywana jest platforma wiertnicza Lotos Petrobaltic przystosowana do prowadzenia prac wydobywczych.

W komunikacie podano, że ropa z nowego złoża dotarła do rafinerii w nietypowy sposób. Była to pierwsza operacja przeładunku STS (ang. Ship to Ship Transfer), w której tankowiec wiózł ropę z dwóch złóż. Operacja przeładunku była nietypowa także dlatego, iż przeładunek ropy odbył się bez zatrzymania produkcji na złożu B8.

dnbtfxh

"W okresie zimowym, szczególnie w tym roku ze względu na warunki pogodowe, wyjątkowo trudno zaplanować terminy i przeprowadzić przeładunki ropy z tankowców, na których jest magazynowana w rejonach złóż, na mniejsze zbiornikowce, regularnie obsługujące ładunki Grupy LOTOS" - czytamy w komunikacie.

Podano, że dogodne warunki do takich operacji pojawiają się dwa, maksymalnie trzy razy w miesiącu, często nieoczekiwanie.

W połowie grudnia zbliżał się czas, kiedy tankowiec "Apatyth" odbierający ropę z uruchomionego 30 września złoża B8 napełni się całkowicie. Pojawiło się także okno pogodowe. Statki odpowiednie do wykonania operacji STS nie były jednak w tym okresie dostępne na rynku. "Podjęto więc decyzję o wykorzystaniu do operacji STS "Icarusa III" odbierającego ropę z Baltic Bety - dopełnieniu go ropą ze złoża z B8, a następnie rozładunku w Naftoporcie" - poinformowała spółka.

Operacja zacumowania "Icarusa" do burty "Apatytha" oraz przepompowania ropy trwała łącznie ponad 15 godzin. Uczestniczyły w niej także statek ochrony przeciwrozlewowej Kambr z Grupy Miliana i holownik Odys wyczarterowany z Fairplay Towage z Gdyni. Naprowadzały one Icarusa III na właściwą pozycję, a następnie przez cały czas przepompowywania ropy stabilizowały oba tankowce na pozycji.

dnbtfxh

Po udanej operacji załadunku "Icarus III" przypłynął do Naftoportu w Gdańsku.

Złoże B3 jest złożem w fazie eksploatacji, zlokalizowanym w odległości około 70 km na północ od Rozewia. Złoże objęte jest koncesją na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego obowiązującą do lipca 2026. Wydobycie ze złoża odbywa się przy pomocy platformy produkcyjnej Baltic Beta i platformy bezzałogowej PG-1.

Złoże B8 położone jest ok. 33 km na wschód od złoża ropy naftowej B3, z którego Lotos Petrobaltic prowadzi obecnie wydobycie. Koncesja poszukiwawczo-wydobywcza dotycząca eksploatacji złoża B8 obowiązuje do 2031 roku.

Lotos Petrobaltic, jedyna firma poszukująca i wydobywająca ropę i gaz z polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego, posiada w Polsce 4 koncesje poszukiwawczo-rozpoznawcze (Gotlandia, Gaz Południe, Łeba, Rozewie), 2 koncesje poszukiwawcze (Słupsk W, Słupsk E), 4 koncesje wydobywcze (B3, B8, B4, B6) oraz posiada udziały w koncesjach lądowych, na których prace realizowane są przy współpracy z PGNIG.

dnbtfxh

Średnie dzienne wydobycie spółki Lotos Petrobaltic w II kwartale 2015 wyniosło ponad 12,4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Z kolei potwierdzone zasoby firmy (według stanu na dzień 30 czerwca 2015 r.) to 52,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Zgodne ze strategią Grupy Kapitałowej LOTOS, Polska jest kluczowym obszarem rozwoju działalności segmentu wydobywczego. LOTOS Petrobaltic realizuje obecnie wydobycie na Morzu Bałtyckim ze złoża B3 oraz B8 i prowadzi projekt zagospodarowania złóż B4/B6. Ponadto prowadzi prace poszukiwawczo-rozpoznawcze w tym rejonie.

Grupa Lotos, do której należy Lotos Petrobaltic jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej.

dnbtfxh

Podziel się opinią

Share
dnbtfxh
dnbtfxh