Trwa ładowanie...
d1xzgwb
d1xzgwb

Gdańsk/ Port ma porozumienie ws. sprzedaży spółki Eksploatacja

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zakończył negocjacje i osiągnął porozumienie z zarejestrowaną na Malcie spółką Mariner Capital Ltd na sprzedaż spółki Port Gdański Eksploatacja. Jest to kolejna próba zbycia tej spółki.
Share
d1xzgwb

Rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG), Janusz Kasprowicz poinformował w środę PAP, że zostały "zakończone negocjacje i osiągnięte porozumienie z oferentem Mariner Capital Limited z siedzibą St. Julian's, Malta na zakup spółki Port Gdański Eksploatacja". Negocjacje trwały miesiąc, kiedy to spółka z Malty, decyzją zarządu portu, otrzymała wyłączność na rozmowy.

Jak podał rzecznik, "strony przystąpiły do realizacji kolejnych procedur przewidzianych w procesie sprzedaży". Wyjaśnił, że osiągnięcie porozumienia oznacza zwykle podpisanie umowy wstępnej a w procesie sprzedaży zazwyczaj są doprecyzowane szczegóły związane z przygotowaniem ostatecznej transakcji. Etapy sprzedaży muszą być też akceptowane przez np. rady nadzorcze obu spółek, związki zawodowe i Ministra Skarbu.

Port Gdański Eksploatacja to spółka operatorska skupiająca się przede wszystkim na przeładunkach drobnicowych, w tym kontenerowych oraz masowych. "Jest to ostatnia spółka-córka Portu Gdańsk, która pozostała do sprywatyzowania i jest to najważniejsza spółka operatorska obsługująca najważniejsze nabrzeża w porcie wewnętrznym" - tłumaczy rzecznik prasowy ZMPG Janusz Kasprowicz.

d1xzgwb

Spółka prowadzi działalność na ośmiu nabrzeżach zlokalizowanych wzdłuż odcinka Martwej Wisły i Kanału Portowego oraz jest wyłącznym przeładowcą na Gdańskim Terminalu Kontenerowym i Wolnym Obszarze Celnym. Działalność realizuje na ponad 90 ha gdańskiego portu.

Do sprzedaży przeznaczono 99,91 proc. kapitału zakładowego spółki, pozostałe 0,09 proc. akcji jest w trakcie wykupu przymusowego.

Spółka Port Gdański Eksploatacja zatrudnia niespełna 500 osób; rocznie przeładowuje ok. 3,5-4 mln ton towarów. W 2013 r. większość stanowiły ładunki masowe: węgiel, koks i zboże.

Spółka Port Gdański Eksploatacja powstała w 1991 r. w wyniku przekształceń własnościowych przedsiębiorstwa państwowego Morski Port Handlowy Gdańsk. Jest ostatnią dużą spółką pozostałą do sprywatyzowania.

d1xzgwb

Wyłączności w negocjacjach na zakup spółki Port Gdański Eksploatacja nie uzyskało konsorcjum PKP Cargo i Węglokoksu, które też złożyło wiążącą ofertę. W sumie na ogłoszenie ZMPG o zbyciu spółki swoje oferty złożyło pięć firm i konsorcjów.

Zarejestrowana na Malcie spółka Mariner Capital Limited jest właścicielem terminali kontenerowych w Rydze, Wenecji oraz Durres w Albanii. Zajmuje się budową, zarządzaniem oraz inwestowaniem w terminale morskie. Spółka świadczy także usługi logistyczne.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zarządza terenami o powierzchni ok. 700 ha. Na terenie portu działają m.in. Terminal Kontenerowy DCT, Baza Paliw Płynnych, Terminal Węglowy i Terminal Przeładunku Gazu Płynnego (LPG).

d1xzgwb

Podziel się opinią

Share
d1xzgwb
d1xzgwb