Trwa ładowanie...
d396mjw

Gdańsk/Zagospodarowanie terenu w rejonie portu morskiego

Ponad 8 tys. m kw. będzie miało centrum administracyjno-usługowe KOGA na terenie Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku. W rejonie portu będzie to pierwszy tego typu obiekt biurowy. Inwestycja jest częścią zagospodarowywania terenu w rejonie portu.

Share
d396mjw

W czwartek została zawieszona wiecha na sześciopiętrowym biurowcu. Inwestorem jest Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o.(GARG).

Prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Alan Aleksandrowicz uważa, że w sąsiedztwie portu morskiego w Gdańsku rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. "Tendencja ta dotyczy głównie firm z branży transportu morskiego, co jest skutkiem dynamicznego rozwoju portu i inwestycji w tej części miasta" - tłumaczy. Biurowiec położony jest w sąsiedztwie portu oraz tunelu pod Martwą Wisłą i Trasy Sucharskiego, co pozwala na szybki dostęp do dróg krajowych, autostrad i lotniska.

Kierownik Zespołu Promocji i Obsługi inwestycji GARG, Agnieszka Pietrzak poinformowała PAP, że oddanie biurowca do użytku planowane jest na koniec maja bieżącego roku. Około kilkudziesięciu procent powierzchni centrum jest już wynajęte. Znajdą się tam m.in. zaplecze administracyjno-usługowe dla terminala kontenerowego DCT Gdańsk (największego głębokowodnego terminala na Bałtyku), siedziby operatorów portowych, służb granicznych oraz spółek transportowych, logistycznych i spedycyjnych. W centrum będą też: oddział przedszkolno-żłobkowy i kantyna pracownicza. W biurowcu rozważane jest utworzenie inkubatora dla firm np. logistycznych działających na potrzeby portu.

d396mjw

Przewidywany koszt budowy to 33,5 mln zł netto, z czego 20 mln zł (60 proc. kosztów) stanowi pożyczka z Funduszu Jessica. Pozostała kwota to środki własne GARG (6,3 mln zł) i kredyt (7,1 mln zł). Przy biurowcu ma powstać też infrastruktura komunikacyjna.

Pomorskie Centrum Logistyczne w Gdańsku realizowane przez firmę Goodman ma powierzchnię ok. 110 hektarów. Jest to największa tego typu inwestycja w północnej Polsce; może tam powstać do 500 tys. m kwadratowych magazynów oraz do 40 tys. m kwadratowych powierzchni biurowej. Wybudowano już magazyn o powierzchni 14 tys. m kw.; jego najemcami są Kuehne + Nagel, Terramar, NRF Poland i NTA. W trakcie budowy są dwa magazyny o łącznej powierzchni 39 tys. m kw. Inwestycję mają się zakończyć w drugiej połowie bieżącego roku.

Dyrektor ds. rozwoju biznesu na Polskę w Goodman, Maciej Madejak poinformował, że rozwój Pomorskiego Centrum Logistycznego "jest bardzo mocno powiązany z rozwojem transportu morskiego". Firma zakłada, że "połowę najemców stanowić będą firmy związane z branżą morską".

Podpisując umowę na realizację inwestycji w Gdańsku pod koniec 2010 roku australijska firma Goodman deklarowała wydanie 200-300 mln euro.

d396mjw

Podziel się opinią

Share
d396mjw
d396mjw