Trwa ładowanie...
d3ptvim
08-12-2016 08:38

GDDKiA pozwała Budimex, Mostostal Warszawa i trzeci podmiot na 540 mln zł

Warszawa, 08.12.2016 (ISBnews) - Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wniósł pozew przeciwko Budimeksowi i dwóm innym podmiotom, w którym domaga się zasądzenia od pozwanych solidarnie 539,96 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi tytułem odszkodowania za zmowę cenową w przetargu, podał Budimex. Spółka uważa, że roszczenie jest bezzasadne i powództwo nie wpłynie na wyniki Budimeksu. Z osobnego komunikatu Mostostalu Warszawa wynika, że jest on w grupie trzech pozwanych podmiotów.

Share
d3ptvim

"Sprawa związana jest z przetargiem publicznym Budowa odcinka trasy S8 Piotrków Trybunalski - Rawa Mazowiecka, który został rozstrzygnięty w 2009 roku i który nie był realizowany przez Budimex Dromex S.A. (spółka z grupy Budimex - uczestnik jednego z konsorcjów startujących w ww. przetargu, przejęta przez Budimex S.A.)
" - czytamy komunikacie.

"Przedmiotem sporu są roszczenia odszkodowawcze dotyczące zgodnie z treścią pozwu zakazanej 'uzgodnionej praktyki' 'poprzez zastąpienie autonomicznych decyzji gospodarczych uzgodnieniami dokonywanymi pomiędzy konkurentami, którzy składali oferty w jednym przetargu publicznym'. W wyniku tego naruszenia, zdaniem powoda, miałoby dojść do wykonania przedmiotu ww. zamówienia po cenie znacznie wyższej niż ta, która byłaby zaakceptowana i zapłacona a ceną, która hipotetycznie zostałaby zapłacona, gdyby nie doszło do praktyki ograniczającej konkurencję. Dla porządku należy wskazać, iż ww. zamówienie zostało zrealizowane po cenie niższej niż budżet zamawiającego - powoda. Jako podstawa dochodzenia odszkodowania wskazany jest także art. 415 k.c. oraz art. 416 k.c." - czytamy dalej.

Analiza pozwu wskazuje, iż roszczenia objęte powództwem są bezzasadne, podkreślił Budimex.

"Podstawowymi dowodami w sprawie są materiały wykorzystane w trakcie wcześniejszego postępowania karnego, w którym Budimex S.A. nie był stroną i w nim nie uczestniczył. Postępowanie to zakończyło się prawomocnym uniewinnieniem w dwóch instancjach. Sądy obu instancji uznały, iż zeznania świadków i wyjaśnienia oskarżonych nie potwierdziły wejścia w porozumienie i działania na szkodę instytucji (GDDKiA), na rzecz której przetarg był dokonywany. Jak wynika z uzyskanych informacji, w sprawie karnej wniesiona została skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego" - wyjaśniono także.

d3ptvim

Przede wszystkim jednak powód nie wykazał koniecznych przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej, choć ich wykazanie jest jego obowiązkiem. Budimex nie zgadza się z twierdzeniami pozwu tak co do zasady jak i wysokości. Uznaje je za bezzasadne i w związku z tym nie będzie tworzył rezerw. Powództwo nie będzie miało wpływu na wyniki Budimex, podsumowano w komunikacie.

Także Mostostal Warszawa uznał pozew za bezzasadny.

"Emitent po dokonaniu analizy treści pozwu kwestionuje w całości zasadność roszczeń zgłaszanych przez powoda. Przede wszystkim, Powód nie wykazał koniecznych przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej" - czytamy w odrębnym komunikacie Mostostalu.

Budimex - jedna z największych spółek budowlanych w Polsce - jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. Do grupy Budimex należą m.in.: Budimex Nieruchomości oraz Mostostal Kraków. W 2015 r. Budimex miał 5,13 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Mostostal Warszawa S.A. jest aktywny we wszystkich podstawowych sektorach branży budowlanej, a zakres usług obejmuje generalne wykonawstwo inwestycji oraz realizację projektów "pod klucz" dla partnerów krajowych i zagranicznych. Spółka debiutowała na GPW w 1993 roku.

ISBnews)

d3ptvim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ptvim
d3ptvim