Gdzie dostaniesz pracę od ręki?
Czy w dobie kryzysu są jeszcze miejsca gdzie mamy większe szanse na szybsze znalezienie pracy? Okazuje się, że tak, choć z roku na rok coraz trudniej
Są sytuacje, kiedy przy podjęciu pracy nie możemy się kierować kwalifikacjami czy preferencjami zawodowymi. Czasem okoliczności życiowe mogą zmusić nas do konieczności podjęcia pracy od zaraz. Czy jest możliwe, żeby szybko znaleźć zatrudnienie? Zależy, choć są miejsca, które cały czas prowadzą rekrutacje i nie wymagają szczególnych kwalifikacji.
Monika Stankiewicz, konsultant w firmie doradztwa personalnego People przekonuje, że dobrej pracy od ręki niestety nie dostaniemy nigdzie.
- Zawsze pracodawcy zwracają uwagę na określone umiejętności, doświadczenie, kwalifikacje czy też predyspozycje. Zależy im, aby pracownik posiadał, bądź charakteryzował się określonymi kompetencjami, niezbędnymi do wykonywania zawodu. Rynek pracy jest nasycony osobami bezrobotnymi, często z dużymi kwalifikacjami, które są zdeterminowane na tyle, że obniżają znacząco swoje oczekiwania. Pracodawcy mają możliwość wyboru spośród dużej liczby zainteresowanych. Zależnie od stanowiska i obowiązków zwracają uwagę na zdobytą wiedzę w trakcie studiów, doświadczenie zawodowe z poprzednich miejsc pracy, znajomość języków, określone cechy charakteru jak: dokładność, skrupulatność, umiejętność pracy w zespole, komunikatywność czy też umiejętności negocjacyjne, niezbędne na stanowiskach sprzedażowych – mówi Monika Stankiewicz.
Polecamy:Łatwe cele dla head huntera
Kiedy jednak chcemy szybko znaleźć pracę, bez zważania na zakres obowiązków, nie pozostaje nam nic innego, jak zajrzeć do miejsc, gdzie są duże rotacje pracowników. Należą do nich branża handlowa i call center.
- To miejsca, w których pracę można znaleźć szybciej niż w innych – komentuje Monika Stankiewicz. - Rzadko są traktowane jako stałe miejsca pracy. Zatrudnienie tam znajdują najczęściej uczniowie, studenci, osoby świeżo po studiach. Praca w call center może polegać na kontakcie ze stałymi klientami, pozyskiwaniu nowych klientów, udzielaniu, bądź zbieraniu konkretnych informacji. W ogłoszeniach wymagana jest najczęściej komunikatywność oraz zaangażowanie. Pracodawcy często zwracają uwagę również na dobrą dykcję oraz kulturę wypowiedzi. Nie ma znaczenia wykształcenie, doświadczenie lub znajomość języków obcych. Są to często miejsca, w których sama chęć pracy jest wystarczającym argumentem na podjęcie współpracy z kandydatem. Bardzo często w ogłoszeniach pojawia się również adnotacja: studenci mile widziani. Wynika to z umów, które są zawierane. Są to najczęściej umowy cywilno-prawne, przy których koszty zatrudnienia pracownika są niższe, co jest nie bez znaczenia dla firmy – mówi Monika Stankiewicz.
Z tego względu to właśnie uczniom i studentom jest w nich łatwiej znaleźć pracę, choć nie jest powiedziane, że osoby nieuczące się nie są zatrudniane. Najczęściej jednak na podstawie umów cywilno-prawnych. To, co może utrudnić znalezienie tego typu pracy, to zbyt wysokie kwalifikacje. Jeśli skończyliśmy studia, mamy już za sobą doświadczenie zawodowe, jednak straciliśmy pracę i potrzebujemy jej od zaraz, lepiej przygotować CV pod kątem wybranego stanowiska.
Na jakie zarobki można liczyć jako sprzedawca i pracownik call center? Jak pokazuje raport płacowy Sedlak&Sedlak mediana płacy telemarketera wynosi 1,7 tys. brutto. Z kolei portal moja-pensja.pl podaję stawkę 2,4 tys. brutto. Wiele zależy od branży i wielkości firmy. Wynagrodzenia godzinowe wahają się od 7 zł do 12 zł netto.
W handlu za godzinę pracy obowiązują podobne kwoty. Czasem dochodzą do nich premie od obrotu oraz zniżki na dostępne w sklepie towary.
MD,JK, WP.PL