Trwa ładowanie...

Gdzie młodzi ludzie chcieliby pracować?

Młodzi Polacy najchętniej podjęliby pracę w dużych firmach o zasięgu międzynarodowym m.in. Google, Ernst&Young czy Microsoft. Wzrosły także ich oczekiwania finansowe, bowiem na początku kariery chcieliby zarabiać ok. 3,1 tys. zł brutto.

Gdzie młodzi ludzie chcieliby pracować?Źródło: © Syda Productions - Fotolia.com
d2x5h2o
d2x5h2o

Badanie przeprowadziła firma doradcza Universum, która przepytała ponad 23 tys. studentów. Ci odpowiadali o swoich wyobrażeniach idealnego pracodawcy oraz wskazywali najważniejsze dla nich aspekty przy szukaniu pracy.

Wynika z niego, że młodzi ludzie najchętniej szukają pracy w branży medialnej i reklamowej, a także bankowości. Dużą popularnością cieszą się też instytucje naukowe. Chcieliby oni, by pierwsza praca przyniosła im odpowiednie referencje, nowe umiejętności, które w przyszłości pozwolą osiągnąć duże zarobki.

Młodzi szukają stabilizacji i rozwoju

Młodzi ludzie po studiach szukając pierwszej pracy chcieliby na dłużej związać się ze swoim pracodawcą. To właśnie stabilność zatrudnienia była wskazywana najczęściej, jako kluczowa wartość poszukiwana w firmie, w której podejmuje się pracę.

d2x5h2o

Takiej odpowiedzi udzieliło 65 proc. zapytanych osób, a dodatkowo 4 na 10 ankietowanych dodało, że w swojej pierwszej pracy chciałoby spędzić co najmniej 5 lat. Przemawia za tym fakt, że stała praca ułatwia usamodzielnienie się, wzięcie kredytu na mieszkanie i wyjście spod skrzydeł rodziców.

To znacznie nas różni od młodych ludzi w Europie Zachodniej, którzy do stabilności nie przywiązują tak wielkiej wagi, a bardziej chcą poznać rynek pracy. Wyżej cenią chociażby „work-life balance”, czyli równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

Liczy się szacunek pracodawcy

Wśród młodych Polaków wzrosły także oczekiwania finansowe dotyczące pierwszej pracy. Chcieliby oni zarabiać 3 085 zł brutto, czyli ok. 2,2 tys. zł na rękę. Jest to jednak wzrost zaledwie o 106 zł w stosunku do ubiegłego roku, co odpowiada 1 proc. wynagrodzenia. Mniej niż wynosi wskaźnik inflacji.

- Co więcej, nasze 3,1 tys. zł brutto to jeden z najniższych poziomów oczekiwań płacowych studentów w Europie - podkreśla Tomasz Krzywicki, szef Universum w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że podana kwota odnosi się tylko do wynagrodzenia zasadniczego. Nie uwzględnia żadnych premii, bonusów i innego rodzaju finansowych dodatków, które mogą oferować firmy swojemu personelowi.

d2x5h2o

Nasi studenci zwracają także coraz większą uwagę na warunki pracy panujące w firmach. Ponad 50 proc. zapytanych uważa, ze idealny pracodawca powinien dbać o przyjazną atmosferę i darzyć pracowników szacunkiem.

- Najprawdopodobniej jest to początek długotrwałego trendu, widocznego już od dawna w krajach Europy Zachodniej. Tam wygrywają właśnie pracodawcy oferujący wysoką kulturę i przyjazne środowisko pracy - prognozuje Tomasz Krzywicki.

Nie muszą tyle szkolić

Co ciekawe, dla studentów straciły nieco na znaczeniu szkolenia oferowane przez pracodawcę, które w poprzednich latach były uznawane za jeden z największych atutów i najważniejszych czynników wpływających na ocenę firmy.

Jednocześnie w dalszym ciągu duże znaczenie ma rozwój osobisty. Czynnik „pomocy firmy w rozwoju osobistego” pracownika awansował aż o pięć miejsc w stosunku do przedniej edycji badania.

d2x5h2o

Jednak od przełożonych oczekuje się, aby szedł on w parze z przyjazną atmosferą. Aż połowa najczęściej pojawiających się odpowiedzi wiązała się bowiem z szeroką pojęta kulturą organizacyjną i atmosferą w firmie.

Młodzi chcą do Google’a

Okazuje się, że młodzi Polacy najchętniej znaleźliby zatrudnienie w krajowym oddziale informatycznego giganta Google. Został on zdecydowanie uznany za najlepszego pracodawcę w branży IT, uzyskując ponad połowę wszystkich głosów. Zwyciężył także w kategorii biznes, gdzie wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora Ernst&Young.

Oprócz Google Poland, tytuły Idealnego Pracodawcy zdobyli: Skanska w kategorii Inżynieria, EY -numer jeden dla prawników, Bayer – w kategorii nauki ścisłe. Wyróżniono także dwie polskie firmy. Enel-Med zwyciężył wśród studentów farmacji i medycyny, zaś TVN wśród kształcących się na kierunkach humanistycznych. Wiele z nich zostało nagrodzonych wysokim miejscem w więcej niż jednej kategorii.

Google otwiera listę najlepszych pracodawców także w ogólnoświatowym zestawieniu, w którym wyprzedziło sieci hipermarketów Cosco i innego technologicznego potentata Facebooka. Ogółem w ścisłej czołówce pojawiło się aż 6 firm z sektora IT.

d2x5h2o

Google punktuje u pracowników tym, że oprócz dobrych zarobków w średniej wysokości 9425$ (28,6 tys. zł brutto – kurs walut z 2.06.2014) na początku pracy na etacie, oferuje dofinansowanie planów emerytalnych czy elastyczny czas pracy. Ponadto mogą korzystać m.in. z firmowych posiłków, darmowego dojazdu do pracy czy też ulokowanego w siedzibie firmy gabinetu lekarskiego.

KK, AS, WP.PL

d2x5h2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x5h2o