Gdzie najłatwiej o pracę? Dominuje pięć branż

Portal GoldenLine przygotował analizę, z której wynika, że największe szanse na pracę od ręki mają przedstawiciele pięciu sektorów.

Gdzie najłatwiej o pracę? Dominuje pięć branż
Źródło zdjęć: © Fotolia | StudioLaMagica

29.09.2015 | aktual.: 29.09.2015 08:28

W jakich branżach i w którym województwie znajdziesz najszybciej zatrudnienie? Kogo i z jakimi kwalifikacjami szukają pracodawcy? Portal GoldenLine przygotował analizę, z której wynika, że największe szanse na pracę od ręki mają przedstawiciele pięciu branż.* *


Od początku roku pracowników szukano najczęściej w pięciu sektorach: IT, handlu, marketingu, finansach i HR. W każdym z nich w pierwszej kolejności szukano przedstawicieli handlowych. Co ciekawe, w branży marketingowej handlowców szukano aż w 47 proc. przypadków spośród wszystkich szukanych stanowisk. Najrzadziej, choć także często, w branży finansowej (15 proc.).

Najbardziej aktywne pod kątem szukania pracowników były województwa: mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, małopolskie, dolnośląskie, łódzkie i pomorskie. Wśród nich handlowców najczęściej szukano w śląskim (22 proc. wszystkich szukanych specjalności), a najrzadziej w łódzkim (12 proc.).

Od przedstawicieli handlowych oczekuje się znajomości języków obcych. Aż 44 proc. rekruterów szukało na to stanowiska osób z dobra znajomością języka angielskiego oraz 16 proc. ze znajomością biegłą i 10 proc. z podstawową. Handlowców z biegłym językiem niemieckim z kolei szukał co dziesiąty poszukujący pracownika. **

Kierownikiem być

We wszystkich branżach szukano też managerów średniego szczebla. Najwięcej kierowników szukano w branży finansowej 18 proc., a najmniej w marketingowej 4 proc. Wśród województw dominowały małopolskie i łódzkie – po 8 proc. Od managerów pracodawcy oczekują znajomości języka angielskiego w większości przypadków na poziomie dobrym (44 proc.) lub biegłym (28 proc.). Pracownika na stanowisko kierownicze z dobrą znajomością języka niemieckiego szukało 9 proc. rekruterów.

Zdolności analityczne

Pracowników działów analiz także szukały wszystkie wymienione wyżej branże. W tym zakresie dominowały: finansowa (7 proc.) i IT (5 proc.). Analityków najbardziej potrzeba w województwie mazowieckim (7 proc.), a oczekuje się od nich znajomości języka angielskiego na poziomie dobrym (w 47 proc. przypadków) lub biegłym (32 proc.). Rzadziej rekruterzy szukali na to stanowisko osób znających niemiecki lub francuski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)