Trwa ładowanie...

Gdzie turyści, tam skarbówka

Nad morzem, w górach, na Warmii i Mazurach inspektorzy zamierzają sprawdzać, czy sprzedawcy wystawiają paragony fiskalne.Jak ustaliła “Rz”, akcja ma się zacząć z początkiem lipca. W urzędach kontroli skarbowej trwają już przygotowania.

Gdzie turyści, tam skarbówkaŹródło: Jupiterimages
d10t8pq
d10t8pq

Nad morzem, w górach, na Warmii i Mazurach inspektorzy zamierzają sprawdzać, czy sprzedawcy wystawiają paragony fiskalne.Jak ustaliła "Rzeczpopsolita", akcja ma się zacząć z początkiem lipca. W urzędach kontroli skarbowej trwają już przygotowania.

Jak co roku w okresie wakacji inspektorzy wezmą pod lupę sprzedawców głównie w miejscowościach turystycznych, wypoczynkowych i uzdrowiskach. Będą sprawdzać, czy handlujący sezonowo działają legalnie i czy rzetelnie ewidencjonują swój obrót za pośrednictwem kas fiskalnych. Skontrolują też, czy wydają każdemu kupującemu paragon z kasy rejestrującej. To odpowiedź skarbówki na najazd przedsiębiorców poszukujących szybkiego zarobku.

Jak powiedziała nam Mirosława Torenc, rzecznik prasowy UKS w Olsztynie, najczęściej spotykane nieprawidłowości to prowadzenie niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, brak kas rejestrujących czy nieewidencjonowana sprzedaż. Nadużycia tego typu występują w punktach handlowych i gastronomicznych znajdujących się na lądzie, ale również na jednostkach pływających. Inspektorzy wiedzą bowiem, że statki pasażerskie pływające po mazurskich jeziorach oraz taksówki wodne nagminnie nie ewidencjonują sprzedaży.

d10t8pq

W tym roku szczególnie uważnie będą tam sprawdzane stacje paliw i LPG. Jak zapowiada Małgorzata Torenc, zespoły kontrolne będą obecne w większości miejscowości turystycznych. Pojawią się też na imprezach plenerowych, m.in. Pikniku Country, i sprawdzą towarzyszące im punkty handlowe. Pracownicy UKS w sezonie wakacyjnym będą wykonywali te obowiązki również w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w weekendy.

Kontrolowanie sprzedawców zapowiadają także inspektorzy z Małopolski i ze Śląska. Ci ostatni, jak twierdzi Joanna Kruz, rzecznik prasowy UKS w Katowicach, zamierzają sprawdzać przede wszystkim miejscowości turystyczne. To w nich w okresie wakacji wzrasta liczba punktów gastronomicznych, usługowych i handlowych. Pracownicy urzędu kontroli skarbowej pojawią się zatem na bazarach, w restauracjach, w tzw. małej gastronomii, na dyskotekach i np. w klubach. Ale uwaga! Kontrole nie ograniczą się do terenów objętych ruchem turystycznym. Nie zakończą się też wraz z końcem lata. Są bowiem prowadzone przez cały rok. Przykładowo UKS w Katowicach w pierwszym półroczu wręczył 2064 mandaty karne skarbowe na łączną kwotę 395,7 tys. zł (według danych na 17 czerwca). Dla porównania, w podobnym okresie 2009 r. skarbówka wystawiła 1245 mandatów. Ich wysokość sięgnęła w sumie 215,3 tys. zł.

- Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą tylko sezonowo mają takie same powinności podatkowe jak działający przez cały rok. Obowiązują ich te same przepisy. Konieczne jest więc np. zarejestrowanie firmy, ewidencjonowanie obrotów i odprowadzanie należnych fiskusowi podatków - podkreśla Bogusław Jóźwik, rzecznik prasowy UKS w Szczecinie. Jednocześnie przypomina, że międzysezonowa przerwa w działalności nie stanowi zaprzestania jej wykonywania.

Ci, którzy będą łamali przepisy dotyczące rejestrowania sprzedaży w kasie, mogą zostać ukarani mandatem. Minimalny to 131,70 zł, a maksymalny – 2634 zł.

Grażyna J. Leśniak

d10t8pq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10t8pq