Geithner będzie apelował we Wrocławiu o pomoc zadłużonym krajom UE

Minister skarbu USA Timothy Geithner podczas piątkowej sesji Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) we Wrocławiu będzie zachęcać ministrów finansów UE do udzielenia pomocy jej najbardziej zadłużonym członkom - informują przedstawiciele rządów USA i UE.

14.09.2011 | aktual.: 15.09.2011 06:31

Wtorkowy "Washington Post" cytuje głównego ekonomistę Capital Economics w Londynie, Juliana Jessopa, którego zdaniem wizyta amerykańskiego ministra na sesji ECOFIN jest wyrazem "zdenerwowania administracji USA tym, co dzieje się w Europie" i wpływem europejskiego kryzysu na rynki finansowe w USA.

Zwraca się uwagę, że Geithner niedawno był w Europie - 10 września wrócił do USA z Marsylii, z posiedzenia ministrów finansów krajów grupy G7, czyli największych potęg gospodarczych świata. W czasie tego spotkania szefowie resortów finansów klubu G7 obiecali wesprzeć pogrążone w długach banki i działać na rzecz wzrostu ekonomicznego.

Na sesji ECOFIN we Wrocławiu Geithner będzie miał jednak okazję spotkania z szerszym gronem, bo z ministrami finansów wszystkich krajów UE.

Wezmą w nim udział także prezesi krajowych banków centralnych, prezes Europejskiego Banku Centralnego, komisarze UE oraz zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W środę na konferencji ekonomicznej w Nowym Jorku Geithner wyraził przekonanie, że przywódcy krajów europejskich nie dopuszczą do bankructwa swoich instytucji finansowych.

- Nie ma mowy, żeby czołowe kraje Europy pozwoliły na to, by rynek uznał, że instytucje (finansowe) są zagrożone - powiedział.

Minister oświadczył, że kanclerz Niemiec Angela Merkel wielokrotnie zapewniała go, iż w Europie nie powtórzy się taka sytuacja, jak z upadłością amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers we wrześniu 2008 r., która wywołała globalny kryzys finansowy.

- Kanclerz Merkel uznaje, że trzeba zrobić więcej, aby zagwarantować, że ta obietnica będzie dla świata wiarygodna - dodał.

Podkreślił, że Unia Europejska musi przeprowadzić reformy, które umożliwiłyby wyjście z kryzysu takim zadłużonym krajom jak Grecja i Portugalia.

Geithner zaznaczył, że kryzys zadłużeniowy w Europie jest śledzony z uwagą w USA, ale powiedział, że kraje europejskie muszą - i mogą - same go rozwiązać.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani, aby im pomóc, ale to jest ich wyzwanie i mają one ekonomiczne i finansowe możliwości, aby stawić mu czoła - oświadczył.

Podobne opinie Geithner wyraził tego dnia w wywiadzie dla telewizji CNBC.

Dał w nim do zrozumienia, że Niemcy powinni jeszcze bardziej pomóc finansowo w ratowaniu Grecji. - To wymaga czasu i nie odniesie skutku, jeśli nie będzie poparte funduszami - podkreślił.

Zapytany, czy przewiduje, że Europa będzie finansowo "żywa czy martwa" w najbliższych miesiącach, odpowiedział: "żywa".

Geithner bronił też planu zmniejszenia bezrobocia w USA, przedstawionego niedawno przez prezydenta Baracka Obamę.

Ostrzegł, że jeśli Kongres go nie uchwali, spowoduje to dalsze spowolnienie wzrostu gospodarki. Obecną sytuację ekonomiczną w USA nazwał "wczesną fazą kryzysu".

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)