Geithner o skandalu związanym z manipulowaniem stopą Libor

W środowym wywiadzie dla sieci CNBC minister finansów USA Timothy Geithner odniósł się do skandalu związanego z manipulowaniem stopą kredytu Libor, wzywając do reform sektora i podjęcia zdecydowanych kroków, które przywrócą zaufanie do systemu finansowego.

18.07.2012 | aktual.: 18.07.2012 19:41

Geithner powiedział również, że aby odbudować zaufanie do całego systemu finansowego konieczna jest "zdecydowana odpowiedź" na tę aferę, która wstrząsnęła światem finansów.

Stany Zjednoczone będą forsować "solidną i wiarygodną" reformę Liboru - obiecał Geithner, dodając, że władze brytyjskie "nie uregulowały tego problemu wprowadzając jedynie skromne reformy". - Przejęliśmy teraz inicjatywę, aby przeprowadzić szerzej zakrojoną akcję (reformatorską), obejmującą najważniejsze kraje świata - podkreślił Geithner.

Minister, który w 2008 roku był szefem nowojorskiego oddziału Fed dodał w rozmowie z CNBC, że gdy zorientował się, iż proces ustalania oprocentowania pożyczek międzybankowych został zaburzony podjął szybkie i właściwe kroki, by zaradzić tej sytuacji.

Geithner wysłał wówczas do brytyjskich regulatorów rynku bankowego i Bank of England (banku centralnego) memorandum, w którym wyraził niepokój w związku z możliwym manipulowaniem londyńską stopą wymiany międzybankowej - pisze AP.

Obecny minister finansów USA ostrzegł wówczas amerykańskich regulatorów sektora bankowego, którzy - jego zdaniem - od początku reagowali zdecydowanie na te manipulacje. - Sprawą kluczową" jest odbudowanie teraz zaufania do systemu finansowego - podkreślił Geithner.

We wtorek szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke powiedział, że skandal związany z manipulowaniem Liborem może "podkopać zaufanie rynków", a sposób ustalania wysokości stóp oprocentowania pożyczek, jakich udzielają sobie nawzajem instytucje finansowe, przez panel banków jest "systemowo niewydolny".

Libor jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez Thomsona-Reutersa na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie. Libor to jedna z dwóch najważniejszych stóp procentowych całego świata finansów.

Manipulowanie Liborem, o które oskarżany jest brytyjski bank Barclays i blisko 20 innych instytucji finansowych stało się przedmiotem międzynarodowych dochodzeń regulatorów rynku. Resort sprawiedliwości USA przymierza się do postępowania karnego przeciw bankom. Skandal podważył zaufanie do całego sektora i może rzucić nowe światło na zachowanie wielkich instytucji finansowych w okresie największego załamania finansowego po 2008 roku - uważają eksperci. (PAP)

fit/ ap/

Źródło artykułu:PAP
timothy geithnerliborfed
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)