Trwa ładowanie...
d45i5zz

General Motors likwiduje Hummera

Negocjacje z Chińczykami zakończyły się fiaskiem, dlatego General Motors musi zlikwidować jedną ze swoich flagowych marek. Greccy politycy zamiast łagodzić napięcia w kraju, odbijają piłeczkę za granicę.
Share
Łukasz Wróbel
Łukasz WróbelŹródło: Open Finance
d45i5zz

Wiadomości ze spółek, w przeciwieństwie do danych makroekonomicznych, wczoraj sprzyjały wzrostom cen akcji. Dobre wyniki europejskich spółek (m.in. ABB) oraz dużych sieci detalicznych (Macy's, Target, Home Depot) z USA pozwoliły obronić się bykom przed powrotem fali wyprzedaży. W czwartek General Motors poinformował, że transakcja sprzedaży marki Hummer chińskiej firmie nie doszła do skutku i z powodu braku akceptacji przejęcia przez chińskiego regulatora marka ta zostanie wycofana z rynku. W Azji w czwartek kapitał przesuwany był znowu z ryzykownych rynków akcji (NIKKEI spadł o 1 proc.) i surowców w stronę bezpieczniejszych aktywów.

Z rynku walutowego nie płyną żadne uspokajające sygnały - dolar nadal umacnia się względem euro (za euro płacono rano ok. 1,347 USD), ponieważ Grecy zamiast szukać łagodzenia podbramkowej sytuacji w kraju, eskalują napięcia międzynarodowe zmniejszając szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Ze względu na trwający strajk generalny wczoraj greckie szkoły, lotniska i urzędy były zamknięte, natomiast politycy zaczęli podejmować absurdalne próby odświeżania resentymentu do Niemiec domagając się zwrotu złota skonfiskowanego w czasie II Wojny Światowej.

Nie należy jednak sądzić, że słabość euro wynika wyłącznie z niepewnej sytuacji finansowej Grecji - wczorajsze dane o PKB Niemiec sugerują, że wyhamowały efekty pakietów stymulacyjnych z połowy 2009 r. Na całym Starym Kontynencie rynek pracy znajduje się w kiepskim stanie (ekonomiści oczekują, że opublikowana w czwartek stopa bezrobocia w Niemczech pozostała na poziomie 8,2 proc.) i jeszcze stosunkowo niewiele mówi się o Hiszpanii czy nawet Włoszech, których zadłużenie może uderzyć w strefę euro znacznie silniej niż problemy Grecji.

d45i5zz

Dzisiaj Ben Bernanke będzie kontynuował sprawozdanie z działań Fed, poznamy także cotygodniowe dane z rynku pracy oraz dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku. Na GPW dzień rozpoczął się neutralnie. Jeśli w ciągu sesji dane z zagranicy nie rozczarują, akcje na warszawskim parkiecie mogą drożeć, ale wolniej niż na innych rynkach, ponieważ prognozy wzrostu PKB na 2010 r. dla krajów Unii zaprezentuje Komisja Europejska, a wysoki poziom odniesienia z 2009 r. sprawia, że szacunki dla Polski nie będą tak imponujące dla krajów, w które recesja uderzyła silniej.

Łukasz Wróbel
Open Finance

d45i5zz

Podziel się opinią

Share
d45i5zz
d45i5zz