Trwa ładowanie...
dxj477j
kredyty we frankach

Getin i Credit Agricole naruszały umowy w kredytach "frankowych"? Będą zmiany

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów interweniował.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Getin i Credit Agricole naruszały umowy w kredytach "frankowych"? Będą zmiany
(Fotolia)
dxj477j

Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska, rozliczając kredyty we frankach szwajcarskich, mogły naruszać umowy zawarte z konsumentami - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany kwestionowanych praktyk.

Na początku ubiegłego roku UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków oferujących kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich i zbadał ich praktyki w tym zakresie. Okazało się, że nie wszystkie banki, które w umowach kredytowych określiły sposób ustalania oprocentowania jako sumę stawki bazowej LIBOR i marży kredytu, uwzględniały ujemną stawkę LIBOR przy obliczaniu oprocentowania kredytów, gdy jej wartość bezwzględna była wyższa niż wartość marży. Tym samym klienci musieli płacić wyższe raty przez wzrost kursu franka, ale już na spadku oprocentowania nie korzystali, bo banki im to uniemożliwiały.

W sierpniu zostało wszczęte postępowanie przeciwko Getin Noble Bank, a w listopadzie przeciwko Credit Agricole Bank Polska. W następstwie działań Urzędu oba banki dobrowolnie zobowiązały się zaniechać stosowania zakwestionowanych praktyk i zrekompensować klientom ich skutki.

dxj477j

Banki mają już uwzględniać ujemną stawkę LIBOR przy obliczaniu oprocentowania kredytów. Oznacza to, że ujemne odsetki należne kredytobiorcom będą pomniejszać bieżące raty kredytów lub pożyczek. Banki mają też stopniowo zwracać klientom kwoty naliczone i pobrane w okresie, kiedy nie uwzględniały ujemnej stawki LIBOR.

Ponadto przedsiębiorcy zostali zobowiązani do pisemnego powiadomienia klientów o zmianach oraz do umieszczenia informacji o decyzji prezesa UOKiK na swoich stronach internetowych.

Obie decyzje nie są ostateczne - przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

To niejedyne działania UOKiK w sprawie kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. Pierwsze decyzje zostały wydane w grudniu ubiegłego roku, a ponadto nadal toczą się 4 postępowania. Konsumenci, którzy chcą zawiadomić UOKiK o praktyce naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, mogą to zrobić korzystając ze specjalnego formularza.

dxj477j

Podziel się opinią

Share
dxj477j
dxj477j