Trwa ładowanie...
d27uut4
Parkiet
amica

Giełdowy producent zyskuje udziały w rynku

Amica w ujęciu wartościowym kontroluje już 14,3 proc. sprzedaży dużego sprzętu AGD w Polsce. W ciągu roku zyskała 1,5 pkt proc. i jest wiceliderem rynku.
Share
Giełdowy producent zyskuje udziały w rynku
Źródło: Jupiterimages
d27uut4

Pierwszą pozycję z 19,5 proc. zajmuje spółka BSH sprzedająca marki Bosch i Siemens. Jej udział w rynku wzrósł o 3 pkt proc.

Jednak w ujęciu ilościowym to Amica jest liderem i kontroluje 18,9 proc. rynku, podczas gdy do BSH należy ok. 14 proc. Średnia cena dużego AGD to niemal 1,2 tys. zł. Amica sprzedaje produkty średnio za 74 proc. tej kwoty, podczas gdy w przypadku marki Siemiens wskaźnik rośnie do 142 proc.

- Cieszą nas wzrosty wypracowane przy zdecydowanie ujemnej dynamice rynku. Praktycznie w każdej kategorii wprowadziliśmy nowy produkt. Poprawiliśmy swoje udziały w pralnictwie i chłodnictwie, jednak najbardziej spektakularne zwyżki odnotowaliśmy w naszym tradycyjnym segmencie sprzętu grzejnego - mówi Wojciech Antkowiak, wiceprezes ds. handlu i marketingu Amiki.

d27uut4

Kondycja rynku jest słaba. W całym 2009 r. jego wartość obniżyła się o 2,1 proc., do 4,7 mld zł. W ujęciu ilościowym sprzedaż spadła o 4 proc., do 4,04 mln sztuk. Ostatnie miesiące roku były fatalne. Tylko w grudniu wartość rynku zmniejszyła się o 16 proc.

- Dwie z czterech spółek sieci Avans mają problemy, restrukturyzację przechodzi Electro World. Ubezpieczyciele transakcji szybko zmniejszyli limity. Drastycznie spadły więc zakupy sieci detalicznych i teraz widzimy tego efekty - mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska, zrzeszającego producentów AGD.

Sprzedaż sprzętu wolnostojącego w 2009 r. spadła o 5,5 proc., a do zabudowy wzrosła o 6,4 proc. i ten segment rynku warty jest już 1,5 mld zł. W ujęciu rocznym wzrosła sprzedaż kuchni i zmywarek. Jednak dwa największe segmenty rynku - lodówki i pralki zanotowały spadki o ponad 6 proc.

Prognozy na kolejne miesiące nie są zbyt optymistyczne. - Po pierwszym kwartale, który był bardzo dobry, nastąpił dużo gorszy okres. Trzeci kwartał był umiarkowany, a czwarty znów bardzo zły. Przewidujemy, że pierwsze półrocze tego roku będzie jeszcze dość trudne dla branży w Polsce. Jednak naszym zdaniem w drugim półroczu powinno nastąpić ożywienie - mówi Barbara Ferrazzi, Country Manager Indesit Company Polska.

Piotr Mazurkiewicz
PARKIET

d27uut4

Podziel się opinią

Share
d27uut4
d27uut4