Trwa ładowanie...
usa

Giełdy w USA znowu w dół, Dow i S&P 500 tracą czwartą sesję z rzędu

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła dalszy ciąg przeceny akcji, dając w przypadku indeksów Dow i S&P 500 czwartą z rzędu spadkową sesję. To najdłuższa zniżkowa seria dla tych indeksów od początku 2013 roku.

Share
Giełdy w USA znowu w dół, Dow i S&P 500 tracą czwartą sesję z rzędu
Źródło: Thinkstockphotos
d17fzzy

Głównym powodem słabych nastrojów jest coraz bardziej nerwowe wyczekiwanie na efekty posiedzenia Fed i ewentualne decyzje o rozpoczęciu wygaszania programu skupu obligacji z rynku.

Na zamknięciu w USA Dow Jones Industrial spadł o 0,33 proc., do 15.031,55 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,38 proc., do 3.589,09 pkt.

d17fzzy

S&P 500 spadł o 0,59 proc. do 1.646,06 pkt.

Indeks S&P 500 stracił w ubiegłym tygodniu 2,1 proc. Indeks Dow Jones stracił 2,2 proc. i był to największy tygodniowy spadek w przypadku tego indeksu od czerwca 2012. Dla obu tych indeksów był to drugi spadkowy tydzień z rzędu po tym, jak osiągnęły one swoje historyczne maksima 2 sierpnia. Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęły w ubiegłym tygodniu najwyższy poziom od lipca 2011 r.

- Jeśli zniżki z ubiegłego tygodnia miały związek z obawami przed wygaszaniem przez Fed programu skupu obligacji, to myślę, że reakcja była nieco przesadzona. Osobiście bardziej martwię się innymi informacjami, w tym słabymi prognozami Cisco i gorszymi od oczekiwań wynikami Macy's, Wal-Mart i Kohl's - powiedział Art Hogan, dyrektor zarządzający z Lazard Capital.

- Ruchy na giełdach zwykle są nieco zbyt mocne, gdy mamy niższe obroty i pewnie to będzie determinowało sytuację w najbliższych kilku tygodniach. W tym tygodniu nie mamy zbyt wiele nowych informacji, chociaż ich kulminacja nastąpi w środę i w czwartek, kiedy to poznamy też minutes z ostatniego posiedzenia Fed - dodał.

d17fzzy

W tym tygodniu nie jest planowana publikacja wielu istotnych danych makroekonomicznych z USA, o kierunku indeksów giełdowych decydować będą dlatego prawdopodobnie dalej spekulacje na temat na przyszłości polityki monetarnej w USA.

W środę zostanie opublikowany raport z lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Inwestorzy liczą, że będzie on zawierał wskazówki na temat zamierzeń Fedu co do programu luzowania ilościowego. Kolejne posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 17-18 września. 65 proc. ankietowanych przez Bloomebrga ekonomistów oczekuje, że amerykański bank centralny zdecyduje się na nim na pierwszą redukcję skali skupu obligacji.

Bardziej jastrzębie nastawienie Fed to zła informacja dla giełd akcji. W najbliższym czasie na Wall Street prawdopodobna jest powtórka korekty z czerwca - oceniają analitycy JP Morgan.

"W przeszłości, okresom zacieśniania polityki monetarnej towarzyszyła hossa na rynku akcji, w tamtych okresach wzrost gospodarczy oraz wzrost zysków korporacji był bowiem również silny. Teraz problemem jest jednak, większa niż w przeszłości, niepewność. Skala luzowania ilościowego w USA była bezprecedensowa i istnieją duże obawy o to, że wygaszanie skupu obligacji negatywnie wpłynie na zaufanie, co z kolei osłabi gospodarkę" - napisali analitycy JP Morgan w raporcie.

d17fzzy

Ich zdaniem korekta na rynkach, podobnie jak w czerwcu, nie powinna być jednak długotrwała. Oceniają, że inwestorzy będą wykorzystywać niższe ceny akcji do zakupów i dalej realokować w tę klasę aktywów środki z obligacji.

Ze spółek wyższą od oczekiwań kwartalną stratę netto pokazał Saks. To kolejna z rzędu sieć sprzedaży, której wyniki zdecydowanie rozczarowały analityków.

Rosły akcje Intela, gdyż Piper Jaffray podniósł dla nich swoją rekomendację dla "neutralnie" z "niedoważaj", a cenę docelową zwiększył do 22 USD z 20 USD wcześniej.

Spadały akcje JPMorgan Chase, gdyż amerykańskie władze wszczęły śledztwo w sprawie oskarżeń, że bank zatrudniał dzieci chińskich urzędników, aby zwiększyć swoje szanse na zdobywanie lukratywnych kontraktów w tym kraju.

d17fzzy

Lekko zwyżkowały akcje Google w dziewiątą rocznicę debiutu na giełdzie. Od tego czasu kurs akcji tej firmy zyskał już 900 proc. Jedynie dziewięć innych spółek zanotowało w tym okresie wyższy wzrost kursu od Google, wśród nich Priceline, Apple, Netflix i Salesforce.

We wtorek swoje wyniki kwartalne przedstawią BHP Billiton, Home Depot, Medtronic, Best Buy, Dick's Sporting Goods, TJX, Barnes & Noble, JCPenney, Saks, Analog Devices, La-Z- Boy, w środę Target, JM Smucker, Lowe's, Staples, American Eagle, Toll Brothers, Hewlett-Packard, L Brands, w czwartek Dollar Tree, Gamestop, Gold Fields, Hormel Foods, Sears, Abercrombie & Fitch, Autodesk, Gap, Marvell, Ross Stores, Aeropostale, Pandora, a w piątek Ann oraz Foot Locker.

d17fzzy

Podziel się opinią

Share
d17fzzy
d17fzzy