Giertych: emerytury pomostowe także dla nauczycieli
LPR nie zgadza się na pozbawienie
nauczycieli prawa do emerytur pomostowych - oświadczył wicepremier, szef Ligi Roman Giertych.
Roman Giertych poinformował, że rozmawiał na ten temat z wicepremierem, szefem Samoobrony Andrzejem Lepperem, który - według Giertycha - przyjął stanowisko Ligi "z dużym zainteresowaniem i poparciem".
Zgodnie z założeniami do ustawy dotyczącej emerytur pomostowych przyjętymi przez resort pracy, którym kieruje Anna Kalata z Samoobrony, od 2008 r. zmniejszy się grupa zawodów, których przedstawiciele będą mogli skorzystać z "pomostówek". Wśród tych, którzy utracą przywilej mogą znaleźć się nauczyciele.
W ocenie Giertycha, propozycje Kalaty dotyczące ograniczenia katalogu zawodów, uprawniających do wcześniejszej emerytury, krzywdzą środowisko nauczycielskie. _ Na nauczycielach oszczędzać nie można. Mam nadzieję, że to stanowisko zostanie uwzględnione _ - podkreślił minister edukacji.
Wicepremier Andrzej Lepper powiedział w sobotę, że Samoobrona nie opowie się nigdy za jakimikolwiek cięciami w polityce społecznej. Odnosząc się do reformy emerytalnej i propozycji dotyczących emerytur pomostowych, podkreślił, że Samoobrona nie zgodzi się na to, "by jakakolwiek grupa miała warunki gorsze niż ma do tej pory, nawet stawiając na ostrzu koalicję".
Giertych pytany, czy w tej sprawie Liga i Samoobrona mówią jednym głosem, powiedział, że on jako minister edukacji odnosi się do spraw nauczycieli i "nie chciałby tego przenosić na forum sporów koalicyjnych".
Obecnie nauczyciele (a także wychowawcy pracujący w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz pedagodzy szkolni) mogą przejść na wcześniejsze emerytury na dwa sposoby.
Zgodnie z ustawa Karta Nauczyciela: bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Muszą być zatrudnieni w szkole na co najmniej pół etatu oraz złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed planowanym odejściem ze szkoły, czyli do końca maja (dyrektorzy niechętnie zgadzają się na rozwiązywanie umów o pracę w trakcie roku szkolnego). Przepisy te obowiązują tylko do końca 2007 roku.
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS: kobiety muszą ukończyć 55 lat i mieć 20 lat stażu pracy, w tym 15 lat w oświacie; a mężczyźni ukończyć 60 lat i mieć 25 lat stażu pracy, w tym 15 lat w oświacie. Nauczyciele, którzy chcą skorzystać z tych przepisów, musieli spełniać warunki stażowe w dniu 1 stycznia 1999 r.
W obu przypadkach nie można należeć do OFE; z otwartego funduszu można wystąpić.