Gigant lotniczy zatrudnia w Polsce. Szuka kilkuset osób
Boeing planuje zwiększyć zatrudnienie w Polsce. Nowe miejsca pracy mają powstać w oddziałach firmy w Gdańsku, Poznaniu i Rzeszowie. Poszukiwane są osoby do pracy przy projektach cywilnych i obronnych.
03.06.2024 19:38
Obecnie Boeing zatrudnia w Polsce ponad 1100 osób. Jednak przedstawiciele firmy mają ambitne plany co do naszego rynku i w poniedziałek 3 czerwca otworzyli nowy kompleks w Warszawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie
Jego zadania mają obejmować m.in. inżynierię strukturalną i produkcyjną, inżynierię oprogramowania i systemów, które będą wykorzystywane w programach komercyjnych, obronnych i usługowych.
Boeing szuka specjalistów do pracy. "Mamy w Polsce potencjał"
Boeing planuje zatrudnić kolejne setki specjalistów w oddziałach firmy zlokalizowanych w Gdańsku, Poznaniu i Rzeszowie. W trakcie uroczystości prezes i dyrektor generalny Boeinga David L. Calhoun zwrócił uwagę, że Polska posiada "solidną kadrę".
- Mamy w Polsce potencjał badawczy, który może służyć lotnictwu na całym świecie - powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek. Zapewnił, że polski rząd stawia na badania i rozwój.
- Chcemy być liderami jeżeli chodzi o wdrażanie nowych technologii, badania, rozwój, wszystkie tego typu działania będziemy wspierać - podkreślił.
Wiceminister obrony Paweł Bejda stwierdził, że w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę "Rzeczpospolita jako państwo przyfrontowe docenia rolę firmy Boeing i tego, że centrum inżynierskie zostaje otwarte w Warszawie". Nie krył zadowolenia, że "Boeing sięga po talenty inżynierskie" w Polsce i że firma "na stałe zapuściła korzenie biznesowe w RP, wzmacniając również bezpieczeństwo - nie tylko państwa polskiego, ale całej Europy".
Czym zajmuje się Boeing w Polsce?
Główne biuro inżynieryjne Boeinga w Rzeszowie zajmuje się inżynierią mechaniczną i elektryczną oraz bieżącym wsparciem klientów. Z kolei oddział w Gdańsku pracuje nad oprogramowaniem, inżynierią systemów i awioniki. Technologie wypracowane w tej filii są wykorzystywane w niemal wszystkich samolotach Boeinga.
Specjaliści zatrudnieni w Warszawie koncentrują się na inżynierii produkcji i testowaniu materiałów, ściśle współpracując z Łukasiewicz-Instytutem Lotnictwa.
Dyrektorka Boeinga na Polskę i Ukrainę Honorata Hencel, przypomniała podczas uroczystości, że firma jest obecna w Polsce obecna od 35 lat, kiedy podpisano umowę na samoloty Boeing 767 dla Lotu.
Oprócz działalności inżynieryjnej Boeing posiada nad Wisłą biura Boeing Defense, Space & Security w Warszawie, Boeing Digital Solutions & Analytics w Gdańsku oraz centrum dystrybucyjne Boeing Distribution Services (BDSI) w Rzeszowie. Koncern współpracuje z polskimi dostawcami, a także uniwersytetami i ośrodkami badawczymi.
Ostatnio o Boeingu zrobiło się głośno za sprawą zmiany polityki dotyczącej relacji z klientami. Nowy plan zakłada, że odszkodowania mają być wypłacane szybciej, firma będzie też prowadziła dialog z kupującymi, a także współpracowała z lotniczymi regulatorami.
Jednak zmiany nie będą aż tak korzystne dla kontrahentów, ponieważ amerykański gigant zamierza też urealnić harmonogram dostaw samolotów.