Trwa ładowanie...
d43gzv7

Gilowska: mogę debatować, ale w konwencji dyskursu naukowego

08.09. Warszawa (PAP) - Zyta Gilowska z RPP napisała w oświadczeniu przesłanym PAP w czwartek, że może wziąć udział w debacie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, jeżeli...

d43gzv7
d43gzv7

08.09. Warszawa (PAP) - Zyta Gilowska z RPP napisała w oświadczeniu przesłanym PAP w czwartek, że może wziąć udział w debacie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, jeżeli odbędzie się ona w konwencji obowiązującej w dyskursie naukowym oraz na forum akademickim.

Uważa, że taka debata byłaby zgodna z przepisami prawa.

"Znaczącą trudnością w odbyciu publicznej debaty z ministrem finansów jest potrzeba zagwarantowania jej godnego przebiegu. Sądzę, że przyjęcie konwencji obowiązującej w dyskursie naukowym oraz wybór forum akademickiego stworzyłoby optymalne warunki dla racjonalnej rozmowy o faktach. Taka debata byłaby zgodna z przepisami prawa i pożyteczna dla obywateli. W takiej debacie mogę wziąć udział" - napisała Gilowska.

Gilowska zaznaczyła, że składa to oświadczenie mając świadomość: ograniczeń prawnych, w jakich przyszło jej działać, a zwłaszcza warunku niezależności oraz bezstronności w wykonywaniu zadań członka Rady Polityki Pieniężnej; ciążących na niej - jako byłym ministrze finansów - zobowiązań wobec obywateli; powinności aktywnego członka korporacji akademickiej; przysługujących obywatelowi praw i wolności konstytucyjnych.

d43gzv7

W środę Gilowska wykluczyła swój udział w debacie wyborczej i zadeklarowała apolityczność. "Osobiście uważam, że można sobie wyobrazić dobry dyskurs publiczny w każdym miejscu i czasie, o ile konwencja byłaby surowa, sprzyjająca wymianie poglądów, miała charakter ekspercki, przypominała debatę akademicką. Natomiast obecnie czas jest bardzo nerwowy i nie wydaje mi się, by było możliwe ustalenie warunków dyskursu z moim udziałem" - powiedziała. (PAP)

son/ jra/ map/

d43gzv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43gzv7