Trwa ładowanie...
d3bepaq
14-01-2016 16:15

Gliwicki Bumar będzie zatrudniał - w związku z modernizacją Leopardów

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach w perspektywie około dwóch lat będą potrzebowały nowych specjalistów - sygnalizują przedstawiciele spółki. Na razie nie wiadomo ilu i jakich; wykaże to proces przygotowań do realizacji kontraktu na modernizację czołgów Leopard.

d3bepaq
d3bepaq

Wartą 2 mld zł umowę ws. modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4 podpisano 28 grudnia ub. roku między Polską Grupą Zbrojeniową, Inspektoratem Uzbrojenia MON i Zakładami Mechanicznymi Bumar Łabędy. Podwykonawcami są Wojskowe zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, Przemysłowe Centrum Optyki w Warszawie, Zakłady Mechaniczne Tarnów i Zakłady Rosomak w Siemianowicach Śląskich.

Partnerem strategicznym jest niemiecka firma Rheinmetall, która dostarczy technologie. Po stronie polskiej liderem i integratorem jest Bumar-Łabędy, który ma otrzymać 500 mln zł zaliczki na wykonanie umowy. Kontrakt ma być zrealizowany w latach 2018-20. W modernizacji pierwszych sześciu wozów, dostarczanych w 2018 r., dominującą rolę ma odegrać partner niemiecki, potem proporcje mają się zmieniać - od 18. czołgu przeważający ma być udział polskiego przemysłu.

Piszący o ważnym dla gliwickiej spółki kontrakcie urząd tego miasta w swoim internetowym serwisie zacytował dyrektora zarządzającego Bumaru-Łabędy Wojciecha Patołę. Mówił on, że choć do realizacji nowego projektu Zakłady przede wszystkim wykorzystają potencjał własnych pracowników, konieczne będzie zwiększenie zatrudnienia - o osoby z nowymi kwalifikacjami.

Pytany w czwartek przez PAP dyrektor powiedział, że ostateczne potrzeby Bumaru-Łabędy w zakresie wzmocnienia kadr "będzie determinował finalizowany obecnie kontrakt z partnerem zagranicznym". "W pierwszej kolejności chcemy naszych pracowników zagospodarować, przekwalifikować, dać im też szanse rozwoju" - zaznaczył Patoła.

d3bepaq

"Natomiast tu, gdzie będziemy widzieli potrzebę wzmocnienia osobami z zewnątrz, czy to od strony innego wykształcenia czy kompetencji - będziemy takich osób poszukiwać. Mamy ten blisko dwuletni okres przygotowawczy, gdzie będzie pierwszy egzemplarz przygotowany i przebadany. To jest ten okres, który będzie nam służył, aby kadrę techniczną, inżynierską, wykonawczą przygotować do tych zadań" - wskazał.

Dyrektor uściślił, że perspektywa przyjęć nowych pracowników nie obejmuje więc najbliższych dni czy tygodni. Podkreślił też, że jest za wcześnie, aby szacować czy będą to pojedyncze osoby z unikatowymi kwalifikacjami czy może większa liczba specjalistów. Zasygnalizował też, że projekt zapewne wygeneruje nowe miejsca pracy także u kluczowych poddostawców Zakładów.

Obecnie w Bumarze-Łabędach pracuje 800 osób, a w spółkach zależnych kolejnych ok. 400; łącznie jest ich nieco ponad 1,2 tys. Obecnie rozpoczynany w Zakładach proces przygotowawczy obejmie m.in. transfer technologii, przygotowanie infrastruktury, szkolenia, proces weryfikacji technicznej, remonty i modernizację serii pilotażowej.

Prototyp oraz pięć pierwszych egzemplarzy Leopardów 2A4 zostanie zmodernizowanych w Niemczech, gdzie mają odbyć się również szkolenia polskich kadr. Kolejne czołgi będą już modernizowane w Gliwicach. Badania pierwszego unowocześnionego Leoparda mają rozpocząć się na początku 2018 r.

d3bepaq

W ramach modernizacji udoskonalone mają zostać parametry ochrony balistycznej, precyzji, siły rażenia i bezpieczeństwa załogi. Zwiększona ma też zostać zdolność wykrywania, identyfikacji i niszczenia celów. Kontrakt jest istotny dla Bumaru-Łabędy m.in. ze względów technologicznych - spółka będzie odchodziła od technologii wykorzystywanych w czołgach T72 i PT91 na rzecz rozwiązań zachodnich.

Zgodnie z grudniową umową do wersji 2PL ma zostać zmodernizowanych 128 Leopardów 2A4; umowa przewiduje także modyfikację trenażerów i symulatorów. Modernizacja 14 pozostałych pojazdów tego typu będących na wyposażeniu polskiego wojska jest przewidziana jako opcja, która będzie przedmiotem aneksu do obecnej umowy i może być przeprowadzona po 2021 r.

Grudniowa umowa nie obejmuje kosztu remontów, którym Leopardy 2A4 będą poddawane przed modernizacją (zakres potrzebnego remontu może być oceniony po rozebraniu konkretnego czołgu; według specjalistycznej prasy koszt tych robót - wykonywanych w Gliwicach i Poznaniu - może być porównywalny z nakładami na modernizację).

128 Leopardów 2A4 z nadwyżek Bundeswehry zostało dostarczonych Polsce w latach 2002-03. W 2013 r. z nadwyżek Bundeswehry zamówiono kolejnych 119 używanych czołgów Leopard 2 (14 w wersji A4 i 105 w wersji A5) - ostatnia partia Leopardów 2A5 dotarła do Polski 30 listopada 2015 r. Na razie nie ma planów modernizacji czołgów 2A5.

d3bepaq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bepaq