Głodują w obronie zwolnionych kolegów
Ośmiu pracowników firm Visteon Polska i
Hochtief Polska Facility Management II w Praszce (Opolskie) od
ponad tygodnia prowadzi strajk głodowy w siedzibie miejscowej
"Solidarności". Domagają się wycofania wypowiedzeń z pracy, jakie
otrzymała część załogi Hochtief Polska Facility Management II.
Ośmiu pracowników firm Visteon Polska i Hochtief Polska Facility Management II w Praszce (Opolskie) od ponad tygodnia prowadzi strajk głodowy w siedzibie miejscowej "Solidarności". Domagają się wycofania wypowiedzeń z pracy, jakie otrzymała część załogi Hochtief Polska Facility Management II.
Przewodniczący komitetu strajkowego Waldemar Kościelny powiedział, że przez niewielki pokój w siedzibie związku przewinęło się już ponad 20 protestujących. Tych, którzy musieli zrezygnować z głodówki na polecenie lekarza, zastępują kolejni ochotnicy. _ Na liście chętnych do włączenia się do protestu jest 68 osób _ - dodał.
Protestujący to w większości ludzie w wieku ok. 50 lat, stąd bezwzględnie przestrzegane są zalecenia lekarza opiekującego się głodującymi. _ Najdłuższa do tej pory indywidualna głodówka to 4 dni, potem zaczynają się kłopoty ze zdrowiem _ - wyjaśnił Kościelny.
Jak poinformował prezes firmy Hochtief Polska Facility Management II Zbigniew Kucharski, wypowiedzenia z pracy otrzymało 6 osób. W przesłanym oświadczeniu zaznaczył, że w listopadzie jednej z tych osób cofnięto wypowiedzenie i zaproponowano pracę w ramach kooperacji z innym klientem, a z dwoma kolejnymi pracownikami zawarto porozumienia. _ Tym osobom zostanie wypłacona 9-miesięczna odprawa. Oczekujemy na stanowisko w sprawie kolejnych 3 osób w kwestii zawarcia porozumienia _ - napisał Kucharski.
W oświadczeniu prezes podkreślił, że firma wielokrotnie spotykała się ze związkami zawodowymi i proponowała "konkretne rozwiązania". "Przy braku odpowiedzi ze strony związku zawodowego rozpoczęto natomiast akcję protestacyjną (...) Zarząd (...) stoi na stanowisku natychmiastowego zaprzestania agresywnej formy nacisku i powrotu do prawnie przewidzianej drogi prowadzenia rozmów" - napisano.
Zdaniem Kościelnego, zagrożone zwolnieniem są jeszcze 4 osoby, i to w ich obronie prowadzony jest protest. _ Będziemy protestować tak długo, aż nie wycofają się ze zwolnień _ - zapowiedział przewodniczący komitetu.
W minioną sobotę protestujących odwiedził przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek. Zdaniem Kościelnego, zainteresowanie szefa związku protestem w Praszce już przyniosło efekt. _ W środę odbędzie się spotkanie prezesa Kucharskiego z wiceszefem związku Maciejem Jankowskim, ze mną i jeszcze jednym związkowcem z Praszki. Mamy nadzieję, że jeśli jutro firma wycofa się ze zwolnień, to będzie koniec protestu _ - powiedział Kościelny.
Visteon to producent komponentów dla przemysłu samochodowego, największy pracodawca w Praszce, a Hochtief - niemiecka firma, która zajmuje się logistyczną obsługą Visteonu.