Trwa ładowanie...

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje lek z całego kraju. Powodem jest ulotka

Wycofywanych ma zostać kilkadziesiąt serii leku Flegafortan. Syrop ma zniknąć z aptek w całym kraju w trybie natychmiastowym. Okazało się, że do wielu partii leku dodano wadliwe ulotki. Taki błąd może być niebezpieczny dla zdrowia - uznaje Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Share
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje lek z całego kraju. Powodem jest ulotka
Źródło: 123RF
dyrof2j

W natychmiastowym rygorze wycofane mają zostać wszystkie partie leku Flegafortan od numeru seryjnego 0123G aż po 0196G. Wszystkie serie mają datę ważności 01.2021 r. Producentem lekarstwa jest Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Przyczyną wycofania jest wadliwa ulotka, która została dołączona do tych serii lekarstwa. Znajduje się tam nieprawidłowy zapis co do zalecanego dawkowania leku. Z ulotki wynika, że dorośli i młodzież powinni stosować 10 ml syropu, trzy razy na dobę. Tymczasem powinno się stosować tylko 5 ml, trzy razy na dobę.

Wadliwa ulotka wskazuje też, że dzieci od 6 do 12 lat mają stosować 5 ml syropu. A powinny przyjmować najwyżej 2,5 ml.

dyrof2j

Znany środek przeciwbólowy zwiększa ryzyko zawału i udaru. Zobacz wideo:

Jak podkreśla Główny Inspektor Farmaceutyczny Paweł Piotrowski, korzystanie z leku zgodnie z zaleceniami wadliwej ulotki może być niebezpieczne dla zdrowia.

dyrof2j

Jak informuje producent na swojej stronie internetowej, lek Flegafortan w postaci syropu wskazany jest w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z utrudnionym wykrztuszaniem gęstej wydzieliny oskrzelowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dyrof2j

Podziel się opinią

Share
dyrof2j
dyrof2j