Trwa ładowanie...
d1x58l8
16-03-2016 11:58

Goldman Sachs: Niektóre elementy ustawy prezydenckiej o CHF mogą wejść w życie

Warszawa, 16.03.2016 (ISBnews) - Realizacja ustawy prezydenckiej o kredytach w CHF w obecnej formie jest mało prawdopodobna, ale niektóre jej elementy, np. zwrot z tytułu spreadu walutowego mogą być zrealizowane, uważa Goldman Sachs. Nastawienie GS do polskich banków jest "ostrożne".

d1x58l8

"Choć jest mało prawdopodobne, by ustawa prezydencka była realizowana w jej obecnej formie, to niektóre jej elementy (zwrot z tytułu spreadów) mają nieco większe szanse na realizację. W sumie pozostajemy ostrożni co do polskich banków ze względu na spadające zyski i niepewność regulacyjną" - czytamy w raporcie.

Analitycy Goldman Sachs wskazują, że ich oceny są podzielone i dla banków Pekao, mBanku i BZ WBK mają zalecenie "sprzedaj", zaś dla PKO BP i Banku Handlowego - "neutralnie".

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała wczoraj ocenę skutków finansowych projektowanej prezydenckiej ustawy o kredytach walutowych. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu całkowite obciążenie banków w 2016 r. z tytułu spreadu i restrukturyzacji kredytów wynosi 66,9 mld zł. W ocenie KNF, skutki tej ustawy mogą nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy.

Według Komisji, zagrożenie dalszej działalności dotyczy 5 banków w przypadku utrzymania kursów walutowych na poziomie z 31 grudnia 2015 r., oraz 6 banków przy wzroście kursu walut obcych o 25% w relacji do kursu z końca grudnia 2015 r.

d1x58l8

Komisja podała, że w wariancie A - tj. najbardziej prawdopodobnym (założenie stałego - od 1 stycznia 2016 r. - kursu wymiany złotego na waluty obce równego kursowi z 31 grudnia 2015 r. oraz stałej - od 1 stycznia 2016 r. - stawki oprocentowania równej stawce oprocentowania z 31 grudnia 2015 r.) - obciążenie banków w 2016 r. z tytułu spreadu i restrukturyzacji kredytów wynosi 66,9 mld zł.

Obciążenie dla budżetu państwa w związku z finansowaniem wypłaty środków gwarantowanych w przypadku zagrożenia dalszego funkcjonowania banku, tj. łącznego współczynnika kapitałowego TCR poniżej 4% to 137,8 mld zł, zaś obciążenie dla klientów spowodowane brakiem możliwości wypłaty depozytów w przypadku zagrożenia dalszego funkcjonowania banku o TCR poniżej 4% to 70,7 mld zł.

Urząd przeprowadził badanie ankietowe obejmujące 58 banków i oddziałów zagranicznych instytucji kredytowych, tj. wszystkie banki posiadające w bilansie (według stanu na koniec listopada 2015 r.) należności walutowe od podmiotów niefinansowych. Banki posiadające portfele kredytów/pożyczek podlegających ustawie mają znaczny udział w zagregowanych aktywach i kapitałach polskiego sektora bankowego: 88% sumy bilansowej sektora i 90% funduszy własnych sektora.

(ISBnews)

d1x58l8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x58l8