Trwa ładowanie...
d1hfg0s
finanse
02-03-2009 09:53

Górnicze związki walczą o wzrost płac

Górnicze związki zawodowe i pracodawcy będą nadal negocjować sprawę tegorocznego wzrostu płac
w kopalniach - ustalono w piątek w Warszawie, gdzie obradował trójstronny zespół ds. bezpieczeństwa socjalnego górników

d1hfg0s
d1hfg0s

Górnicze związki zawodowe i pracodawcy będą nadal negocjować sprawę tegorocznego wzrostu płac w kopalniach - ustalono w piątek w Warszawie, gdzie obradował trójstronny zespół ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

Związkowcy liczą, że po deklaracjach przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, które nie chce ingerować w spory płacowe w spółkach węglowych, prezesi tych firm zmienią swoje dotychczasowe stanowisko i zgodzą się na podwyżki. Kolejne rozmowy w spółkach zaplanowano na przyszły tydzień.

_ Pani minister (wiceminister gospodarki Joanna Strzelec- Łobodzińska - PAP) wyraziła oczekiwanie, że odbędzie się jeszcze jedna tura merytorycznych rozmów i zapewniła, że ministerstwo nie wywiera na zarządy spółek żadnego nacisku w sprawie podwyżek _ - powiedział PAP współprzewodniczący zespołu ze strony społecznej, Wacław Czerkawski.

Wcześniej, powołując się na wypowiedzi prasowe przedstawicieli ministerstwa skarbu, związkowcy właśnie w dyspozycjach rządowych upatrywali przyczyny tego, że zarządy nie zgadzają się na podwyżki lub ich wysokość. Liczą, że po obradach zespołu negocjacje z zarządami będą łatwiejsze. Zarząd Kompanii Węglowej proponuje górnikom 1,2 proc. podwyżki, związkowcy oczekują co najmniej ok. 10 proc. w formie różnych świadczeń. Szefowie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego proponują zamrożenie w tym roku płac, na co nie godzą się związki. "Sierpień 80" trzeci tydzień okupuje siedziby spółek węglowych; inne centrale ogłosiły w Kompanii Węglowej pogotowie strajkowe.

d1hfg0s

_ Prawdopodobnie w środę w Kompanii Węglowej odbędą się rozmowy z udziałem mediatora, którym będzie Michał Kuszyk. Chcielibyśmy, aby wziął w nich udział także obserwator Ministerstwa Gospodarki. Uzyskaliśmy też deklarację, że pani minister może włączyć się w rozmowy, jeżeli nadal nie będzie porozumienia _ - powiedział Czerkawski.

Zastrzegł, że rozmowy z udziałem wiceminister Strzelec- Łobodzińskiej dotyczyłyby nie tyle spraw płacowych, co ogólnej sytuacji ekonomiczno-finansowej spółek węglowych, której pochodną może być zgoda na podwyżki. Czerkawski zapowiedział też, że w najbliższych dniach związkowcy przedstawią wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi swoje pomysły na działania antykryzysowe w górnictwie. Mediatorem w rozmowach płacowych w KW ma być Michał Kuszyk - wiceszef Rady Ochrony Pracy i wiceprezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Z wykształcenia jest psychologiem.

Podczas piątkowych obrad zespołu związkowcy żądali też wyjaśnień związanych z podwyżkami o 6,9 proc. dla zarządów spółek węglowych. Pracodawcy wyjaśniali, że otrzymali je zgodnie z ogólnymi zasadami wzrostu płac w spółkach należących do Skarbu Państwa.

_ Dlaczego w dobie kryzysu zarządy udzielają sobie podwyżek? Skoro udzielili ich sobie, to dla nas oczywiste jest, że minimalna podwyżka dla pracowników spółek węglowych powinna wynosić 7 proc _. - skomentował Przemysław Skupin z "Sierpnia 80".

d1hfg0s

Związkowcy pytali również prezesów spółek węglowych o umowy zawarte na opcje walutowe i potencjalne straty z tym związane. _ Chcemy wiedzieć, ile spółek zawarło umowy na opcje walutowe oraz ile straciły wszystkie spółki, które takie umowy zawarły _ - pytał Marceli Murawski z "Sierpnia 80".

Jak mówił po obradach Wacław Czerkawski, związkowcy nie otrzymali wyczerpujących odpowiedzi w sprawie opcji, bo - jak mówiono - upublicznienie szczegółowych informacji na ten temat mogłoby narazić spółki na straty.

Podczas spotkania omawiano aktualną sytuację ekonomiczną i finansową spółek węglowych oraz działania zarządów spółek w sprawie kryzysu gospodarczego. Niektórzy związkowcy zarzucali pracodawcom manipulację danymi po to, by uzasadnić zamiar niepodnoszenia w tym roku płac.

Innym tematem obrad było omówienie projektu nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. Proponowane w tym dokumencie zmiany omówił wiceminister środowiska, Jacek Jezierski.

d1hfg0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hfg0s