Gorsze dane oddalają indeksy od szczytów
Wtorkowe sesje na europejskich rynkach zdominowała od rana podaż będąca pokłosiem spadków na rynkach azjatyckich, a wcześniej amerykańskich.
28.09.2010 17:12
Wtorkowe sesje na europejskich rynkach zdominowała od rana podaż będąca pokłosiem spadków na rynkach azjatyckich, a wcześniej amerykańskich.
Bezpośrednim impulsem do pozbywania się akcji stały się obawy o kondycję systemu bankowego Starego Kontynentu, po tym jak jedna z agencji ratingowych obniżyła ocenę zdolności kredytowej dla jednego z czołowych irlandzkich banków. Pociągnęło to na starcie spadki nie tylko sektora finansowego, ale również surowcowego. Cofnięcie naszych głównych indeksów śladem ich europejskich odpowiedników osiągnęło jeden procent, po czym od południa obserwowaliśmy odrabianie porannych strat. Handlowi nie towarzyszyły w tym okresie duże obroty, co potwierdzało do tego momentu korekcyjny charakter spadku.
Rozpoczęcie notowań za oceanem tradycyjnie ożywiło senny handel, a wyraźnie gorszy odczyt wskaźnika zaufania konsumentów załamał odbicie, kontrując inicjatywę kupujących. Osiągniecie przewagi przez podaż spowodowało, że WIG oraz WIG20 straciły ostatecznie odpowiednio 0,85 i 1,15 procent.
Od początku słabiej prezentowały się akcje spółek paliwowych PKN Orlen oraz Lotos, które już od kilku sesji nie należą do najsilniejszych w gronie blue- chip-ów. Spadał również kurs KGHM w odpowiedzi na słabszą postawę surowców na światowych rynkach. W gronie reprezentującym branżę bankową słabsze pozostały akcje BRE Banku, który w ostatnim okresie nie brał udziału w biciu przez WIG20 szczytów. Gorzej finiszowały m.in. akcje PKO BP oraz PGE. Szeroki rynek poznał również powody wyłączenia w ostatnim czasie ze wzrostów TVN. Prawie cztery miliony akcji sprzedane przez spadkobierców J. Wejcherta z niewielkim dyskontem w stosunku do ceny rynkowej zaspokoiło na jakiś czas popyt największych graczy na parkiecie.
Wciąż w kręgu zainteresowań inwestorów pozostają akcje Netii, która co prawda znajduje się poza WIG20 niemniej jednak ostatnie pozytywne rekomendacje potwierdzają, że spółka staje się realną alternatywą dla TPSA w portfelach polskich i zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Bycie poza elitarnym gronem sprzyja również akcjom Agory, których kurs pobił dzisiaj dwuletnie maksima. Defensywne z natury akcje TPSA i PGNiG pozwoliły dzisiaj graczom na ochronę kapitału.
W gronie najmniejszych spółek ponownie kolejne wzrosty odnotowały akcje EFH, City Interactive, Ponaru, do których dołączyły dzisiaj po korekcie akcje Monnari. Do najwyższych od prawie dwóch lat cen dotarły akcje Oponeo, w przypadku którego inwestorzy liczą na kolejny udany kwartał. Korzystny układ techniczny wykresu mógł być powodem ataku popytu na akcje Polic, które przy rosnącym obrocie zyskały prawie 5 procent. Z kolei względami popytu wciąż nie cieszą się między innymi akcje Permedii, która kontynuuje korektę po dynamicznej zwyżce z pierwszej połowy września. Mimo negatywnej statystyki dzisiejszej sesji, na której ponad 60 procent papierów zakończyło dzień spadkiem, a czemu towarzyszyły niemałe obroty przekraczające 1,5 miliarda złotych, giełdowe byki niekoniecznie musiały oddać kontrolę nad rynkiem.
Cofnięcie WIG20 w okolice najbliższych wsparć zlokalizowanych w obszarze 2550-2572 punkty nie zmienia specjalnie układu sił na rynku zdominowanym przez kupujących, gdyż barometr pozostaje wciąż tylko około półtora procent pod szczytem. Każdy kolejny większy spadek będzie jednak ostrzeżeniem dla posiadaczy akcji, którzy będą musieli uwzględnić scenariusz szybkiego oddalenia się od szczytu, z jakim mieliśmy do czynienia w kwietniu bieżącego roku.
Paweł Kubiak
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |