Gorsze wskazania przed piątkiem?
Wprawdzie odczyt ADP, który pokazuje szacunki wzrostu etatów w sektorze prywatnym w amerykańskiej gospodarce, nieco rozczarował w listopadzie (208 tys. wobec 233 tys. miesiąc wcześniej), to dość dobre wyliczenia przedstawił ISM. Wskaźnik dla usług wzrósł w ubiegłym miesiącu do 59,3 pkt. wobec 57,1 pkt. w październiku. Niemniej optymizm nieco studzi spadek subwskaźnika zatrudnienia do 56,7 pkt. z 59,6 pkt. W połączeniu z nieco słabszym ADP może to stanowić argument dla scenariusza potencjalnej niespodzianki w danych Departamentu Pracy, jakie poznamy w piątek. Naszym zdaniem mogą one okazać się kluczowe dla podtrzymania trendu na dolarze, bądź rozpoczęcia wyraźniejszej korekty.
03.12.2014 | aktual.: 03.12.2014 17:08
Dzisiaj dolar stracił jedynie w relacji do funta (kolejne lepsze PMI – tym razem dla usług), oraz do kanadyjskiego dolara (Bank Kanady nie zmienił stóp procentowych, ale w komunikacie dostrzegł poprawiające się perspektywy dla gospodarki). Najbardziej zyskał natomiast do euro – na parze EUR/SUD zbliżyliśmy się do poziomu 1,23 – co można tłumaczyć oczekiwaniami na jutrzejszą konferencję prasową szefa ECB. Amerykańska waluta zyskała też w relacji do franka. Pytanie, ile w tym oczekiwań związanych z przyszłotygodniowym posiedzeniem Narodowego Banku Szwajcarii.
Na wykresie EUR/USD widać duże znaczenie strefy wsparcia 1,2280-1,2300, na którą zwracaliśmy uwagę w rannym raporcie. To, czy będzie ona stanowić podstawę do wyraźniejszego odbicia się w górę EUR/USD będzie zależeć od jutrzejszego wystąpienia szefa ECB, ale nie tylko. Nawet, jeżeli Mario Draghi nie przedstawi nowych konkretów, to odbicie może być krótkotrwałe. Aby móc mówić o dłuższej korekcie, potrzeba będzie rozczarowania w danych z USA i szerokiej przeceny dolara. Tym samym ważniejsze od jutrzejszych informacji z ECB, mogą okazać się piątkowe dane Departamentu Pracy USA.
[ Wykres tygodniowy EUR/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Na obecną chwilę silne wsparcie dla EUR/USD to rejon 1,2280-1,2300, a pierwszy poważny opór to okolice 1,2357 (dołka z listopada).
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |