Gorzów Wlkp./ 166 zgłoszeń do budżetu obywatelskiego na 2015 r.
Gorzowski magistrat zakończył kilka dni temu przyjmowanie zgłoszeń do budżetu obywatelskiego miasta na 2015 r. Mieszkańcy złożyli 166 propozycji, najwięcej dot. remontów ulic i chodników - poinformowała PAP Ewa Sadowska z Urzędu Miejskiego w Gorzowie Wlkp.
30.06.2014 14:40
W Gorzowie będzie to trzecia edycja budżetu obywatelskiego. Na razie nie wiadomo, jak duże pieniądze przeznaczy na jego realizację miasto. Kwota zostanie określona podczas prac nad projektem budżetu miasta na 2015 r.
W 2013 roku budżet obywatelski w Gorzowie zamknął się ok. 1 mln zł, w br. samorząd go podwoił. Pozwoliło to wpisać 10 inwestycji, które są realizowane w tym roku. Były one wyłonione z 75 propozycji mieszkańców, które poddano pod głosowanie - samych wniosków było 273, czyli znacznie więcej niż obecnie.
"Budżet obywatelski jest narzędziem, które dajemy mieszkańcom, by mogli aktywnie wskazać najważniejsze im zdaniem miejskie remonty, naprawy czy inwestycje. Trudno powiedzieć, dlaczego zaangażowanie jest mniejsze niż w ubiegłym roku. Być może mieszkańcy zostawili to sobie na ostatnią chwilę, za czym może przemawiać fakt, że w przedostatnim dniu do urzędu wpłynęło 40, a w ostatnim ponad 60 wniosków" - powiedziała wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Ewa Piekarz.
Niewykluczone, że wniosków będzie więcej, gdyż o wydłużenie terminu na ich składanie zwrócił się do prezydenta Gorzowa Wlkp. szef klubu radnych SLD Marcin Kurczyna. Ostateczną decyzję podejmie jednak prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak, który może zmienić ogłoszenie dotyczące terminu zgłaszania zadań do budżetu obywatelskiego.
Zgodnie z zasadami budowania budżetu obywatelskiego przyjętymi przez gorzowską radę miasta propozycje mógł złożyć każdy mieszkaniec, ale musiała ona być poparta podpisami 20 osób. Ponadto koszt proponowanej inwestycji nie mógł przekraczać 300 tys. zł.
Wśród inwestycji, o które zbiegają mieszkańcy miasta znalazły się m.in.: budowa boiska przy SP nr 14, budowa siłowni na powietrzu przy ul. Gwiaździstej czy toru speedrowerowego przy Zespole Szkół nr 12. Najwięcej jednak jest zadań związanych z remontami ulic i chodników.
Kolejnym etapem konstruowania budżetu obywatelskiego będzie weryfikacja zgłoszonych zadań przez zespół konsultacyjny. "Sprawdzona zostanie zgodność z prawem oraz szacunkowy koszt inwestycji" - wyjaśniła Sadowska.
Następnie wszystkie pozytywnie zweryfikowane zadania zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców Gorzowa, które prawdopodobnie odbędzie się we wrześniu.
Biorąc pod uwagę wyniki głosowania, ostateczną listę inwestycji zakwalifikowanych do realizacji wyłoni Komisja Budżetu i Finansów wraz z Komisją Gospodarki i Rozwoju Rady Miasta.