Gosiewski pisze do kolejarzy

Nie ma przeszkód, by dokonać zmian
postulowanych przez kolejarzy w ustawie o emeryturach pomostowych -
pisze do komitetu protestacyjnego kolejarzy Przemysław Gosiewski.
Kolejarze w czwartek uzgodnią stanowisko w tej sprawie.

Gosiewski pisze do kolejarzy
Źródło zdjęć: © PAP

30.05.2007 | aktual.: 30.05.2007 18:02

Na 12 czerwca planowany jest strajk ostrzegawczy. Kolejarze domagają się m.in. wprowadzenia w ustawie o emeryturach prawa do emerytury kolejowej w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Chcą, aby dotyczyło to wszystkich kolejarzy zatrudnionych w PKP przed 31 grudnia 1998 roku. Chcą również wprowadzenia zapisów w ustawie o komercjalizacji PKP, umożliwiających wszystkim pracującym na kolei w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze przejście na wcześniejszą emeryturę po 40 latach pracy. Chcą, aby rok pracy w takich warunkach liczył się jak 14 miesięcy.

W środę Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Kolejarzy przekazał PAP treść listu wicepremiera. Jak pisze Gosiewski, w jego ocenie nie ma przeszkód, by dokonać postulowanych przez związki zawodowe zmian w projekcie ustawy o emeryturach pomostowych.

Rząd, określając wykaz prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, uwzględni prace bezpośrednio związane z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego. Zapis taki ma przyczynić się do usunięcia potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu kolejowym - pisze wicepremier.

Gosiewski jest przekonany, że wprowadzenie takiej regulacji rozwiązuje jednocześnie drugi z postulatów (dotyczący zapisów w ustawie o komercjalizacji PKP - PAP). Skoro emerytura pomostowa przysługiwałaby osobom, których staż pracy wynosi 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn, to tym bardziej możliwe będzie skorzystanie z prawa do emerytury pomostowej przez osoby z 40 letnim stażem pracy, z zaliczeniem przelicznika 14 miesięcy za rok pracy - pisze wicepremier do kolejarzy.

Związkowcy opowiadają się też za wpisaniem do ustawy o emeryturach pomostowych możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Chodziłoby o osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego, w przypadku utraty możliwości wykonywania zawodu ze względów zdrowotnych.

Jak powiedział rzecznik komitetu Jerzy Oleszak, w czwartek zbierze się komitet, by zająć stanowisko w sprawie listu wicepremiera.

Od 28 maja trwa w PKP referendum w sprawie strajku generalnego; wyniki mają być znane 25-26 czerwca. Na 12 czerwca kolejarze planują dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Źródło artykułu:PAP
strajkgosiewskikolej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)