Trwa ładowanie...

Gospodarka Finlandii może ucierpieć przez konflikt na Ukrainie

Przeżywająca recesję fińska gospodarka może mocno ucierpieć przez konflikt na Ukrainie. Słaby rubel oznacza dla Helsinek spadek eksportu i mniejsze wpływy z turystyki - oceniają eksperci.

Share
Gospodarka Finlandii może ucierpieć przez konflikt na UkrainieŹródło: Fotolia, fot: Gina Sanders
d1t3vdx

- Sytuacja (na Ukrainie)
może odbić się na nas bardzo mocno. Słaby rubel może mieć duży wpływ na naszą gospodarkę - twierdzi ekonomista Banku Finlandii Ilkka Korhonen. Według eksperta wartość wyrażanego w euro eksportu spadnie, a turyści ze Wschodu otrzymają mniej euro za swoje ruble. Finlandię odwiedza rocznie 4 mln Rosjan, którzy przyjeżdżają głównie na zakupy.

Część fińskich firm, jak np. producent opon Nokian Renkaat, aby być bliżej rynku zbytu przeniosło produkcję do Rosji. Z raportu banku Nordea wynika, że napięte relacje między Ukrainą i Rosją mogą wpłynąć negatywnie także na wytwórcę farb Tikkurila, dewelopera YIT oraz koncern energetyczny Fortum.

Wartość eksportu Finlandii do Rosji w 2013 roku wyniosła prawie 5 miliardów euro, co oznacza spadek o 6 proc. względem 2012 roku. Fińska gospodarka, która w latach 2011-2012 szczególnie ucierpiała w związku z kryzysem w eurostrefie, mocno uzależniona jest od eksportu.

W dłuższym okresie niespokojna sytuacja na Wschodzie może zagrozić fińsko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie energetyki atomowej. Pod koniec grudnia 2013 roku został podpisany kontrakt pomiędzy rosyjskim Rosatomem a fińską firmą jądrową Fennovoima, dotyczący budowy elektrowni atomowej w pobliżu miejscowości Pyhajoki. Rosjanie mają objąć w spółce Fennovoima mniejszościowe udziały.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1t3vdx

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t3vdx
d1t3vdx