Gospodarstwa opiekuńcze. Nowy pomysł rządu dla rolników seniorów
Gospodarstwa opiekuńcze mają pomóc rolnikom seniorom. O planach powołania całej sieci tego typu gospodarstw poinformował minister Henryk Kowalczyk. Ma to być odpowiedź na starzenie się Polaków mieszkających na wsi. Podopieczni tego typu miejsc będą mogli korzystać z terapeutycznego wpływu przyrody i kontaktu ze zwierzętami.
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował o planach powołania sieci gospodarstw opiekuńczych. Ma ono być odpowiedzią na starzenie się społeczeństwa wiejskiego.
Pomysł gospodarstw opiekuńczych polega na takim zaadaptowaniu gospodarstwa rolnego, by osoby starsze lub będące w trudnej sytuacji życiowej mogły aktywnie spędzać czas wolny i w którym otrzymają wsparcie umożliwiające integrację społeczną.
Czytaj też: Rozwiewamy wątpliwości ministra Kowalczyka. Nie wie, że wyższe stopy procentowe to aż takie podwyżki rat
Rolnicy rezygnują z produkcji żywności. Lider AgroUnii: na nawozy trzeba wydać cztery pensje
Gospodarstwa opiekuńcze mają pomóc rolniczym seniorom
Seniorzy, dzięki rolniczemu charakterowi gospodarstwa, będą mogli korzystać z terapeutycznego wpływu przyrody i kontaktu ze zwierzętami. Dzięki wspólnie wykonywanym drobnym pracom domowym czy rolniczym czerpać radość z kontaktu z innymi osobami.
- Projekt gospodarstwa opiekuńczego (GROWID) ma być odpowiedzią na starzenie się społeczności wiejskiej. Jest realizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Odział w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie i ma na celu stworzenie modelu, który umożliwi założenie w Polsce sieci gospodarstw opiekuńczych — wyjaśniła wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
Czytaj też: Inflacja w Polsce. Wicepremier Kowalczyk: nie spodziewam się, że ceny wrócą do starego poziomu
Zaznaczyła, że zakończyła się już część badawcza, która zidentyfikowała potrzeby seniorów na wsi, obecnie rozpoczyna się część wdrożeniowa.