GPW dołoży się do budżetu, wypłacając Skarbowi zyski

PO złożyła w Sejmie mininowelę ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która dotyczy wyłącznie wypłaty przez giełdę dywidendy. Projekt chce przyjąć jak najszybciej, najchętniej przed najbliższym WZA.

GPW dołoży się do budżetu, wypłacając Skarbowi zyski
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Projekt ustawy znoszący zapis zabraniający Skarbowi Państwa pobierania z GPW dywidendy złożyli w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej - dowiedział się „Parkiet”. Nowela dotyczy przepisów o obrocie instrumentami finansowymi.

_ Przez 18 lat Skarb Państwa, do którego należy 98,8 proc. udziałów w giełdzie, nie wziął z jej zysku ani złotówki. Między innymi dlatego, że miała w planach kupienie innych operatorów, do czego jednak nie doszło _- mówi Sławomir Neumann z PO, autor noweli. Uchylony zostanie zapis, że akcje spółki prowadzącej giełdę nie dają prawa do dywidendy, gdy SP jest uprawniony do wykonywania w niej ponad 50 proc. ogólnej liczby głosów.

Szybkie tempo prac

Projektowi dość szybko nadano numer druku sejmowego, choć wczoraj nie był jeszcze dostępny na stronach Sejmu. _ Jest on bardzo prosty, właściwie chodzi o jedno zdanie nie budzące raczej kontrowersji _- mówi Neumann. Uważa nawet, że może uda się przyjąć nowelę jeszcze przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy GPW, które może być zwołane na koniec czerwca. Czy to się uda? Najbliższe posiedzenie Sejmu zacznie się 18 czerwca. Wcześniej projektem mogłaby zająć się Komisja Finansów Publicznych, ale rzadko spotyka się poza posiedzeniami Sejmu. Na przeszkodzie stoją też wybory do Parlamentu Europejskiego.

*Zamiast podwyżki podatków *

Neumann nie ukrywa, że chodzi także o zasilenie budżetu państwa. _ W obecnej sytuacji tam, gdzie nie jest to zagrożenie dla działania spółek Skarb Państwa stara się ściągać dywidendy. To lepsze niż np. podnoszenie podatków _- mówi Neumann. Podkreśla, że akurat GPW jest w dobrej kondycji, a jeśli w przyszłości potrzebowałaby zastrzyku gotówki, to będzie to już raczej w gestii inwestora branżowego.

Ile giełda powinna oddać z zysków właścicielowi? Neumann podkreśla, że to kwestia akcjonariuszy, a więc w praktyce MSP. Z szacunków resortu z połowy 2008 r. wynika, że dywidenda ta mogłaby wynieść około 300 mln zł. Dodając do tego kolejne zyski, może sięgnąć 360–380 mln zł.

_ Jest oczywiste, że chcemy wypłacić z GPW dywidendę. Przez lata uzbierało się tam sporo gotówki, a nie ma sensu jej sprzedawać razem z giełdą _– mówi Maciej Wewiór, rzecznik resortu Skarbu Państwa. Podobnego zdania jest Wiesław Rozłucki, były prezes GPW. _ Jeśli w planach jest prywatyzacja, to lepiej wcześniej wypłacić dywidendę. Inaczej przyszły właściciel będzie musiał zgromadzić na jej zakup kilkaset milionów złotych więcej, by potem je sobie wypłacić _– podkreśla.

MiFID wciąż w zawieszeniu

Pomysł wypłaty dywidendy i zysków odłożonych na kapitał zapasowy nie jest nowy. MSP zgłosiło go przed rokiem, podczas prac nad nowelą ustawy o obrocie wdrażającą unijną dyrektywę w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID). Inne zmiany umożliwiać miały prywatyzację GPW.Po prezydenckim wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ustawa jest od dobrych kilku miesięcy w zawieszeniu. Pytanie w tej sprawie skierował już do TK marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. PO miała pomysł, jak prezydencki wniosek ominąć. Przygotowała niemal taką samą ustawę omijającą tylko sporne kwestie dotyczące NBP i KDPW, ale nie złożyła jej w Sejmie. Powodem są podzielone opinie prawników co do konsekwencji wejścia w życie po decyzji TK obu ustaw.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)