GPW nie rozpieszcza
Wczorajszy wzrost na amerykańskich parkietach oraz pozytywne zachowanie giełd azjatyckich dawały nadzieję na pozytywne otwarcie na warszawskiej giełdzie. Sporym zaskoczeniem było więc szybkie zejście indeksu największych spółek poniżej poziomu 2700 punktów.
27.01.2011 18:12
Wczorajszy wzrost na amerykańskich parkietach oraz pozytywne zachowanie giełd azjatyckich dawały nadzieję na pozytywne otwarcie na warszawskiej giełdzie. Sporym zaskoczeniem było więc szybkie zejście indeksu największych spółek poniżej poziomu 2700 punktów.
Zdziwienie tym zachowaniem może nie być tak duże jeśli spojrzymy na przebieg kilku poprzednich sesji, gdzie po wysokim otwarciu rynek nie radził sobie z utrzymaniem osiągniętych poziomów. Także lekko korekcyjne nastroje na giełdach europejskich w początkowej fazie notowań uzasadniały dość słabe zachowanie indeksów GPW. Po godzinie 11.00 rynek co prawda pokonał poziom 2700 punktów, ale już wyjście na plus to było zbyt duże wyzwanie, pomimo poprawy nastrojów w Europie.
Choć udało się wyjść na plus przed godziną 14.00, to nadeszła 14.30 i dane z amerykańskiego rynku. Zarówno tygodniowe dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych, jak i zamówienia na dobra trwałego użytku rozczarowały. To spowodowało spore zamieszanie, ale krótkotrwałe. W ostatniej części sesji indeks przebywał w okolicach wczorajszego zamknięcia dzięki dobremu początkowi sesji na Wall Street.
Obroty przekroczyły dziś poziom 1 miliarda złotych, wzrost zanotowały 172 spółki, spadało 156. WIG20 zakończył się ostatecznie wzrostem (+0,34%), mWIG40 i sWIG80 wzrosły odpowiednio +0,07% i +0,49%. Najlepsze sektory to: spożywczy i telekomunikacyjny, gorzej radziły sobie paliwa, sektor deweloperski, bankowy i chemiczny.
Największy pozytywny wpływ na indeks miały akcje KGHM (+4,13%), jednak nie bardzo można było znaleźć pomocników i znów mieliśmy teatr jednego aktora. Telekomunikacja Polska próbowała trochę pomagać i ostatecznie wzrosła o blisko dwa procent . Wzrosty o ponad 0,5% zanotowały jeszcze PGNiG, PGE, Getin, Cyfrowy Polsat. Indeksowi najbardziej ciążyły dzisiaj banki PEKAO, PKOBP , nasz największy ubezpieczyciel PZU spada o ponad 1,5%. Ostatnie wzrosty koryguje Polimex (-3,09%). Kolejną słabą sesję miał GTC. Kurs przez dużą część dzisiejszego dnia przebywał poniżej 21 złotych, co z pewnością było jeszcze echem ubiegłotygodniowej sprzedaży akcji przez głównego akcjonariusza.
Na szerokim rynku dobrze prezentowali się producenci gier komputerowych. Widać, że moda na te spółki nie przeminęła Optimus rośnie dziś o blisko 4% City Interactive o 1%, aczkolwiek w trakcie sesji zyskiwały więcej. Bardzo dobrze zachowywał się kurs CP Energia, spółki zajmującej się obrotem i dystrybucją gazu ziemnego, po podpisaniu umowy inwestycyjnej w sprawie połączenia ze spółką KRI. W wyniku połączenie powstanie podmiot będący największym prywatnym przedsiębiorstwem gazowniczym w Polsce. Zyskiwał także Capital Partners jedna ze stron wspomnianej umowy. Duże wzrosty (+17%) zanotował Clean & Carbon Energy (dawny Karen Notebook).
Słabiej radziły sobie Będzin (-8,7%) a także notujące swoje historyczne minima JAGO. Petrolinvest po zanotowaniu kolejnych minimalnych poziomów próbował się trochę poprawić, ale jak na kandydata do WIG20 nie prezentuje się najlepiej. Słabe zachowanie indeksów warszawskiej giełdy na ostatnich sesjach nie napawa optymizmem. Pomimo dobrego zachowania na najważniejszych światowych giełdach my nie dajemy rady popisać się bardziej spektakularnymi dokonaniami. Dobre sesje na naszym parkiecie w ciągu ostatniego miesiąca można policzyć na palcach jednej ręki, a i tak w większości wynikały tylko z odrabiania poprzednich spadków.
Nie wróży to dobrze na najbliższe sesje, tym bardziej, że można się spodziewać co najmniej uspokojenia jeśli nie korekty na amerykańskich parkietach, gdzie trwająca nieprzerwanie od początku grudnia fala wzrostowa dała już nieźle zarobić, a koniec sezonu publikacji wyników to często czas korekt dających możliwość przebudowy portfeli.
Piotr Trzciński DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |